Třeboňsko je krajina, kterou vytvořily lidské ruce, ale s boží myšlenkou, říká někdejší starosta Třeboně Jiří Houdek

16. prosinec 2023

Třeboňsko patří k jednomu z etnograficky a historicky nejzajímavějších českých regionů: Malebná krajina je protkaná sítí rybníků a umělých vodních kanálů, dotýkaná lidmi a dvěma proslulými šlechtickými rody.

Má zachovalou architekturou s typickými ukázkami selského baroka a krajina je bohatá na lidové tradice, spojené buď s rybářstvím a rybníkářstvím, nebo péčí o lesy.

Všechny tyto specifické aspekty se promítly i do oslav adventu a Vánoc v této části jižních Čech. A na výpravu do krajiny Třeboňska, historie a lidových zvyků se ve Folklorním notování vydáme s bývalým starostou Třeboně a emeritním ředitelem poboček Národního zemědělského muzea v Praze a na Ohradě Jiřím Houdkem. Na adventní návštěvu do jeho bývalé kovárny ve Staré Hlíně se vydala Markéta Ševčíková. Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.