Udělejte si podle našeho receptu krůtí karbanátky s kapustou. Všichni u stolu budou určitě spokojeni
Karbanátek je druh hlavního jídla obsahující ve většině případů maso, ale také ho obsahovat nemusí. Jedná se o soudržnou směs například nasekaného a rozemletého masa, sýru s dalšími ingrediencemi, jako je rozemleté pečivo, různé druhy zeleniny (cibule, česnek, kapusta atd.) a koření. Ze směsi se udělají placičky, které se smaží na pánvičce či ve fritovacím hrnci.
- 1 kapusta
- 500 g mletého krůtího masa
- 1 cibule
- 1 vejce
- 100 ml mléka
- 2 stroužky česneku
- sůl
- pepř
- mletý muškátový oříšek
- strouhanka
- olej
Karbanátky lze dělat z mnoha různých surovin, které můžeme mezi sebou takřka libovolně kombinovat. Protože jsou, obzvláště jsou-li zhotovované z vepřového masa, energeticky vydatným pokrmem, dává se někdy před smažením přednost jejich přípravě na grilu.
Karbanátky se obvykle servírují buď s bramborem či přílohami vyrobenými z brambor anebo s pečivem. V každém případě je vhodné jídlo doplnit zeleninou a pikantními ochucovadly jako je hořčice.
Při práci s mletým masem je nejdůležitější kvalita výchozího produktu. Zkrátka není maso jako maso. V ideálním případě si dojděte k řezníkovi, vyberte si hezký kus masa a nechte si ho umlít nebo, pokud máte mlýnek, umelte si ho doma sami.
Postup:
Kapustu očistíme a listy vložíme do vroucí osolené vody. Vaříme cca 3 - 5 minut do poloměkka. Uvařenou kapustu ihned scedíme, propláchneme ledovou vodou a necháme dobře okapat. Poté ji nakrájíme najemno.
Cibuli oloupeme, pokrájíme nadrobno a v kastrůlku na rozpáleném oleji orestujeme do světle zlatavé barvy. Necháme vychladnout.
Mleté maso osolíme a opepříme. Přidáme vejce rozkvedlané v mléce, osmahnutou cibulku, prolisovaný oloupaný česnek, nadrobno nasekanou opláchnutou petrželku a připravenou kapustu. Podle chuti přidáme mletý muškátový oříšek a prsty důkladně propracujeme. Směs dle potřeby zahustíme strouhankou.
Rukama navlhčenýma vodou vytvarujeme menší karbanátky, které obalíme ve strouhance. Smažíme ve vyšší vrstvě rozpáleného oleje z obou stran dozlatova. Podáváme s vařenými brambory.
Pokud nechcete zpracovat mleté maso hned, doporučujeme zamíchat směs bez vajíčka jen se solí a kořením. Pak zabalit, aby tam nebyl vzduch a uložit do lednice. Nejlépe - pokud v lednici je - dát do nulové zóny, nebo dozadu ke chladící desce. Doporučujeme maso zpracovat do 24 hodin, maximálně do dvou dnů.
Dobrou chuť!
Související
-
Ženy a muži, děti i dospělí ho prostě milují! Zkuste si udělat nadýchané květákové karbanátky
Květák je oblíbený nejen u osob, které nejedí maso, ale jeho skvělou chuť miluje spousta lidí. Dokonce i děti, které se běžně raději zelenině vyhýbají, květáku neodolají.
-
Karbanátky s nivou nejsou tak obvyklé, ale chutnají skvěle. Dejte jim šanci a neprohloupíte
Karbanátky lze dělat z mnoha různých surovin, které můžeme mezi sebou takřka libovolně kombinovat. Zhotovované z vepřového masa jsou velmi vydatným pokrmem.
-
Rybí karbanátky. Tradiční maďarský předkrm podávaný již v 17. století
Rybí karbanátky jsou tradičním maďarským předkrmem podávaným již v 17. století, a jak je vidět, svou popularitu si udržel. Zkuste vyměnit českou klasiku za maďarskou.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.