Unikátní funkcionalistické domky najdete v pražské kolonii Baba. Každou vilu architekti ušili na míru
Na přelomu 20. a 30. let minulého století se po secesi a historismu dostal ke slovu nový architektonický styl: funkcionalismus.
Po letech dekorativní zdobnosti se stal díky své jednoduchosti velmi populárním a v Evropě vzniklo šest specifických kolonií funkcionalistických domků. Ta pražská je ale unikátní. Každou vilu totiž architekti ušili na míru tomu, pro koho se stavěla a také se po něm jmenuje.
Hybnou silou projektu byl architekt Pavel Janák, který oslovil své modernisticky uvažující kolegy a na tříhektarovém pozemku v pražských Dejvicích, pojmenovaném po zřícenině Baba, začali stavět. Svůj dům na Babě chtěl mít malíř Cyril Bouda, grafik a designér Ladislav Sutnar, spisovatel Václav Řezáč, architekt Pavel Janák, historici, univerzitní profesoři i lékaři.
Vznikl tak unikátní soubor šachovnicově rozmístěných moderních vil s plochými střechami a terasami, které umožňují nádherný výhled na panorama Prahy. Komunistický režim prezentoval osadu Baba jako buržoazní experiment. Dnes je Baba díky své jedinečnosti městskou památkovou zónou a byla zařazena na seznam Evropského dědictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka