ÚS: Lidé věznění za odmítnutí vojenské služby mají nárok na odškodné
Ústavní soud se zastal lidí, kteří odmítli v době komunismu nastoupit na vojenskou službu. Za dobu, kterou strávili ve vězení, mají nárok na odškodné.
Ústavní soud přiznal na případu konkrétní stížnosti jehovisty Bartoloměje Árvaye z Bohumína, že nárok na odškodné dříve vycházel z chybné judikatury. Lidem, kteří si odškodné vyžádali, je nesmí soudy odepřít.
„Není možné, aby stát obětem komunistického režimu vyplatil finanční částky a poté s ohledem na měnící se judikaturu jim zase tyto vyplacené částky vzal,“ objasnila rozhodnutí ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.
Jehovista Bartoloměj Árvay před třiceti lety odmítl kvůli víře nastoupit na vojenskou službu. Pro svědky Jehovovy totiž civilní i armádní služba může zahrnovat prolévání krve, což odporuje jejich víře. Za to musel po rozhodnutí komunistických soudů na osmnáct měsíců do vězení.
Za věznění kvůli víře Árvay vysoudil od státu více než čtvrtmilionové odškodné. Nejvyšší soud mu ale nařídil, aby ho vrátil a spokojil se jen s omluvou.
V minulosti byly jako on vězněny desítky mužů, jejichž případy se soudy, včetně Ústavního, zabývaly. Ve většině z nich rozhodly v jejich prospěch.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dovolání proti osmiletému vězení. Případ Čecha, který raboval na Ukrajině, putuje k Nejvyššímu soudu
-
Analýza preferencí: Okamurova SPD vítězí v trendech druhý měsíc v řadě, pozice Motoristů je vratká
-
Soumrak liberální demokracie? Jsme na prahu změny světového řádu, vysvětluje politoložka
-
‚Stratkomu‘ pod Foltýnem je rok. Kritiku sklízí hlavně od politiků, hokej jako hodnota se nelíbí ani odbornici