Úterní Noční Linka: Co pro vás znamená hudba?

6. prosinec 2022

Máte píseň, skladbu, která pro vás hodně znamená? Se kterou vás pojí krásný zážitek? Jak ovlivnila hudba v životě vás a kdy vám nejvíc pomohla? Co rádi posloucháte a kdy? Možná sami hrajete na hudební nástroj? Na jakém hudebním žánru jste vyrůstali a co posloucháte teď? Jaký vliv má hudba na vaši psychiku? Znáte někoho, kdo hudbu skládá? Čím je takový člověk výjimečný?

„Hudba je zjevení vyššího rozumu a moudrosti,“ řekl Ludwig van Beethoven. „Hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme,“ uvedl Pythagoras. Nebo Platón: „Hudba a rytmus nacházejí cestu k nejskrytějším místům duše.“

Citátů o hudbě je spousta. Hudba je jedním z nejkrásnějších darů. Je útěchou pro zarmoucené lidi, probouzí city, upokojí srdce, občerství, osvěží. Každý máme jiný hudební vkus, který se navíc během života může měnit a my přicházíme na chuť i žánru, který bychom třeba před lety zatracovali.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.