Úterní Noční linka: Jíme do polosyta?

1. srpen 2023

Znáte úsloví: „Jez do polosyta a pij do polopita?“ Dodržujete ho alespoň trochu? Jíte rádi, jíte hodně a je to na vás i vidět? A co zkoušíte dělat proto, abyste žili střídměji a tím pravděpodobně i zdravěji? A jak vnímáte skutečnost, že se nejen v naší zemi v rodinách spousta jídla vyhazuje a plýtvá se potravinami?

To, že se v Evropě máme dobře, je na mnoha jejích obyvatelích velmi vidět. A to, že lidé rádi jedí obecně, ví každý z nás sám. Ale i zdravé jídlo a kvalitní potraviny mají své ale! Nejíme jich přece jenom trochu moc? A neplýtváme s potravinami a s jídlem trochu moc? Vypadá to, že jsme s dostatkem všeho možného pozapomněli na střídmost a skromnost! A co vy?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.