Úterní Noční linka: Nevidomý neznamená nevědomý

20. červenec 2021

Jak vstřícný je dnešní svět k lidem se zrakovým i jiným handicapem? Co lidé nevidomí či jinak postižení od okolí nejvíce potřebují, co nejvíce pomáhá a naopak nejvíc chybí?

Zrak je jeden z nejdůležitějších smyslů. Díky očím získáváme nejvíc informací o okolí. Co kdybyste o ně ale na hodinu přišli? Umíte si to představit? Jak se vlastně cítí nevidomý člověk a co vnímá během dne? Jaké to je používat všechny smysly kromě zraku? A nebo se muset v průběhu života vypořádat s jiným handicapem, který nám náhle život převrátí naruby? Stalo se vám to? A jak jste to zvládli? Když někdy mluvíte s člověkem s nějakým handicapem, je dobré se jej otevřeně zeptat na jeho potřeby. Podle mnohých handicapovaných jsou totiž i v dnešní době zdravotní potíže stále obklopeny předsudky zdravých lidí, kteří handicapované buď považují za chudáčky, kteří potřebují lítost, nebo neví, jak se k nim chovat. Víte to vy?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.