Úterní Noční linka: Obrácené biorytmy
Náš organismus se při svém fungování řídí určitými zákonitostmi. Za naše usínání a probouzení odpovídá takzvaný spánkový hormon melatonin, jehož hladiny jsou závislé na střídání světla a tmy. Spánkový biorytmus může podle různých výzkumů ovlivnit i smog či naše snížená imunita.
Játra jsou nejaktivnější mezi jednou až třetí hodinou ranní, mezi devátou a jedenáctou dopoledne je nejlepší doba na intelektuální činnost, srdce je nejaktivnější kolem poledne.
A teď si představte, že soustavným ponocováním, změnou letního na zimní čas, pásmovou nemocí, ale i prací na home office si naše biorytmy rozhodíme.
Co z toho vzešlo a jak náročné bylo dostat se do normálu, můžete dnes na telefonu 731 800 900 svěřit Noční lince s Borkem Kapitančikem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.