V bitvě u Slavkova proti sobě stanuly francouzská armáda vedená Napoleonem a vojska III. koalice
Jedním z hlavních střetnutí napoleonských válek a jednou z nejslavnějších bitev, které se kdy odehrály na českém území, byla bitva u Slavkova, známá také jako bitva tří císařů.
Proti sobě stanuly francouzská armáda vedená Napoleonem a vojska III. koalice, tedy Rusové v čele s carem Alexandrem I. a Rakušané pod velením Františka I.
Koaliční vojska 2. prosinec roku 1805 chtěla Francouze odříznout od zásobovacích cest, to se jim ale nepodařilo. Naopak vojáci vedení Napoleonem překvapivě dobyli Prateckou výšinu, protivníka obklíčili a přinutili k útěku.
Vojáci se ale dostali do pasti, ustupovat museli přes zamrzlé rybníky. Podle napoleonských legend, které vojevůdce sám rozšiřoval, na ně francouzská armáda začala pálit z děl, led se probořil a v mrznoucí vodě zahynuly tisíce mužů. Skutečnost je ale taková, že po vypuštění rybníků byly nalezeny pouze dva lidské ostatky, koně a vojenský materiál.
I když byli Francouzi početně až o 15 tisíc mužů slabší, bitvu vyhráli a pokračovali v dobyvatelském tažení až do Moskvy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.