V dřívějších dobách byl škopík s kysaným zelím v každé chalupě. Umí podpořit i dobrou náladu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kysané zelí - doporučená potravina při karanténě

Kysané zelí vozil na své výpravy už Kryštof Kolumbus. Své námořníky díky němu chránil před kurdějemi. A naše babičky také věděly, jaký poklad se v něm ukrývá.

Kysané zelé chystaly jako prevenci proti různým chorobám velmi často. Podávaly ho na stůl v dny všední i sváteční. Kysané zelí snižuje hladinu cukru v krvi, je dobré na střeva a zažívání, při vředech na žaludku, a dokonce působí blahodárně na kůži a oči.

Pojídat bychom ho měli také při bolestech kloubů, nebo pokud chceme zdravě hubnout. Dokonce ovlivňuje naši náladu, a tak jsme díky němu veselejší a lépe snášíme stres. Kysané zelí je zkrátka skvělé pro mysl i tělo.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová