V Opavě padl teplotní rekord, naměřili tam 13,4 stupně Celsia

10. únor 2024 20:26

Teplotní rekordy pro 10. únor dnes padly zhruba na třetině dlouhodobě měřicích stanic v zemi. V Moravskoslezském kraji bylo nejtepleji v Opavě, teplotu tam měří téměř jedno a půl století.

Rekordní hodnoty přepisovalo 59 ze 167 stanic, které měří teplotu alespoň 30 let. Byly mezi nimi i čtyři s více než stoletou historií. V Opavě dnes meteorologové naměřili 13,4 stupně Celsia, bylo tam tak nejtepleji od začátku měření před 144 lety. ČTK to řekl meteorolog Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V rámci celé republiky bylo nejtepleji v Lednici na Břeclavsku, kde meteorologové naměřili 15,5 stupně Celsia. Více než 15 stupňů bylo ještě na dalších dvou místech v Česku. Ve Strážnici na Hodonínsku odpoledne naměřili 15,3 stupně Celsia a na 15,1 stupně Celsia se teplota dostala ve Frýdlantu v Čechách.

Na únor neobvykle vysoké teploty zaznamenali meteorologové v České republice i v několika předchozích dnech. ČHMÚ v pátek na síti X uvedl, že se tento týden s velkou pravděpodobností stane nejteplejším obdobím v první dekádě února minimálně od roku 1931.

Neděle už tak vysoké teploty jako dnes nepřinese. Podle předpovědi ČHMÚ bude v Moravskoslezském kraji převážně zataženo s občasným deštěm a teplotami 9 až 12 stupňů Celsia.

zdroj: ČTK
Spustit audio