V Ostravě se šíří lokální nákaza žloutenky typu A

10. červenec 2024 14:26

Lékaři v Ostravě očekávají druhou vlnu nákazy žloutenkou. Takzvanou nemocí špinavých rukou od dubna v městské části Přívoz onemocnělo 45 lidí, hlavně dětí. Vzájemně se znali. Hygienici proto do karantény poslali dalších 400 lidí z okolí. První vlnu se podle lékařů podařilo zvládnout. Teď bude záležet na tom, jak lidé dodržují opatření.

„Vzhledem k dlouhé inkubační době, která je až 50 dnů, tak čekáme, kteří a jací a kolik pacientů se objeví dalších,“ říká primářka infekčního oddělení ostravské fakultní nemocnice Lenka Petroušová.

Vysvětluje, že všech 45 lidí, kteří prodělali žloutenku typu A, už se zaléčilo. Na infekčním oddělení teď leží jeden dětský pacient. Děti totiž mezi pacienty převažují. „Dominovaly děti, hodně malé děti, i děti mladší jednoho roku, až po teenagery,“ dodává.

Čtěte také

Výskyt žloutenky v takovém množství epidemiology překvapil. „Je to číslo, které není běžné. Bývají spíše jednotlivé případy, kdy pacienti si přivezou žloutenku ze zahraničí, kdy podcení očkování,“ vysvětluje dále primářka.

Většina nakažených pocházela z jedné konkrétní lokality v Ostravě a nákazu si mezi sebou předali častým setkáváním. Hygienici už proto vytrasovali 400 lidí, kteří s nemocnými přišli do kontaktu a všem udělili omezení.

„Je jim nařízený lékařský dohled po dobu 50 dnů od posledního kontaktu s nemocnou osobou. Lékařský dohled je vlastně nutí podrobit se třem lékařským prohlídkám včetně vyšetření krve,“ popisuje mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla.

Osoby, které přišli do kontaktu s nemocnými a nemají protilátky, nyní lékaři očkují. Inkubační doba je ale u žloutenky dlouhá a lékaři proto očekávají ještě druhou vlnu.

Primářka Lenka Petroušová v té souvislosti poukazuje na důležitost očkování. Podle ní se vyplatí u dětí i u dospělých. Vakcína proti žloutence typu A totiž není zahrnutá v očkovacím kalendáři dětí. A zapomínat se nesmí ani na známou zásadu mytí rukou. To totiž lidé často podceňují.

Spustit audio

Související