V Ostravě uvidíte největší evropskou minci. Je z ryzího zlata a váží 130 kg

7. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Největší mince Evropy. Je z ryzího zlata, váží 130 kg a její nominální hodnota je 100 milionů korun

Největší zlatou minci v Evropě mohou vidět návštěvníci Ostravského muzea. Unikátní exponát váží přes 130 kilogramů a má nominální hodnotu 100 milionů korun.

Mince vznikla loni k 100. výročí samostatné československé měny. Lidé si ji mohou prohlédnout na nové výstavě Paměť ve zlatě, která bude v Ostravském muzeu přístupná do 25. října.

Zlatou minci loni vydala Česká národní banka. Polotovar se vyráběl ve Švýcarsku, do finální podoby pak minci zpracovali v Jablonci nad Nisou. Výstava představí také desítky dalších mincí a připomene 500 let od ražby jáchymovského tolaru.

Podrobnosti nejen o tomto unikátu uslyšíte v rozhovoru s ředitelkou Ostravského muzea Jiřinou Kábrtovou a kurátorem výstavy Romanem Bertou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová