V Ostravě uvidíte největší evropskou minci. Je z ryzího zlata a váží 130 kg

7. říjen 2020

Největší zlatou minci v Evropě mohou vidět návštěvníci Ostravského muzea. Unikátní exponát váží přes 130 kilogramů a má nominální hodnotu 100 milionů korun.

Mince vznikla loni k 100. výročí samostatné československé měny. Lidé si ji mohou prohlédnout na nové výstavě Paměť ve zlatě, která bude v Ostravském muzeu přístupná do 25. října.

Zlatou minci loni vydala Česká národní banka. Polotovar se vyráběl ve Švýcarsku, do finální podoby pak minci zpracovali v Jablonci nad Nisou. Výstava představí také desítky dalších mincí a připomene 500 let od ražby jáchymovského tolaru.

Podrobnosti nejen o tomto unikátu uslyšíte v rozhovoru s ředitelkou Ostravského muzea Jiřinou Kábrtovou a kurátorem výstavy Romanem Bertou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...