V Ostravě začíná Cirkulum, festival letos nabídne světovou premiéru Létající Citadely

5. červen 2024 10:52

V Ostravě dnes začíná Cirkulum, festival nového cirkusu a pouličního divadla. Až do neděle ovládne Slezskoostravský hrad a jeho okolí. O akci jsme ve vysílání hovořili s ředitelem festivalu Václavem Pokorným.

Festival nabídne několik desítek představení včetně světové premiéry Létající Citadely. Co diváky čeká?

Létající Citadely budou mít světovou premiéru na festivalu Cirkulum

Ano, jeden z hlavních programů je světová premiéra Létající Citadely. Ve středu bude veřejná generálka, potom budeme lítat ve čtvrtek a v pátek. Samozřejmě ono to také záleží na povětrnostních podmínkách, protože balon je obrovský a my se musíme přizpůsobit větru a počasí.

Jedna z dalších aktivit, která bude dnes probíhat, je zahájení festivalu, a to Circo Zoé v krásném šapitó, které už tady stojí. Areál festivalu je postavený, je tady spousta stanů. V případě teplého nebo i deštivého počasí tady máme spoustu místa, aby se mohli lidé schovat.

V podhradí máme nádhernou scénu, kde budou vystupovat umělci z Francie, Španělska, Argentiny a tento program je celý zdarma. Máme tady různé aktivity také, které jsou interaktivní, takže přijel k nám cirkus Herniště a takové ty hřeby programu jsou právě představení v tom šapitó.

Jedno z dalších je finská Race Horse Company, která vlastně od pátku začíná hrát. Je to představení, které je plné adrenalinu, plné kaskadérských kousků. A kdyby někdo měl zájem o romantiku, tak je to například představení od Cia PakiPaya a je to romance dvou lidí.

Areál festivalu Cirkulum u Slezskoostravského hradu

Jsou nějaké novinky, na které byste chtěl speciálně upozornit?

Jednou z těch novinek je, jak jsem zmínil, světová premiéra Létající Citadely. Pak to je například, že máme třetí šapitó právě komorní představení PakiPaya. A jednou z hlavních novinek je, že poprvé vyjíždíme trošičku z té naší cirkusové vesnice – budeme odehrávat představení v Komorní scéně Aréna. Je to představení Erlend-Cizinec. Toto představení už je ale vyprodáno a moc nás to těší, že tak velký zájem o festival.

Je připraven i nějaký doprovodný program a jak si to užijí děti?

Děti si užijí samozřejmě ten program v podhradí, kde jsou pro ně připravená interaktivní stanoviště, ale také jedna ze scén, která bude v podhradí a vlastně vedle v takové aréně, kterou Slezskoostravský hrad má. A v té aréně bude probíhat představení, ve které se jak děti, tak dospělí přenesou do pařížského baru, kde se bude čepovat pomyslné šampaňské, ale samozřejmě nealkoholické.

Podrobný program na jednotlivých scénách, informace o vstupném a další užitečné záležitosti týkající se festivalu najdete na webu cirkulum.cz.

autor: Petr Soukup
Spustit audio

Související