V ostravském safari se narodilo mládě vzácného asijského osla
Ostravská zoologická zahrada hlásí nový přírůstek. Narodilo se tam mládě vzácného osla onagera. Samička přišla na svět 7. července a má se čile k světu.
Onageři obývají v ostravské zoologické zahradě jeden z výběhů safari – Persii. Skupinu tvoří jeden samec a čtyři chovné samice. Malá samička, která se narodila přímo ve výběhu, je prvním ‚perským‘ mládětem.
„Porod proběhl bez komplikací a bez nutné asistence ošetřovatelů či veterináře. Mládě se krátce po porodu samo postavilo na nohy, aby se napilo mateřského mléka a následovalo svou matku,“ řekla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Pokud budete chtít onageří slečnu vidět, máte možnost ji zahlédnout i s matkou při projížďce výběhy safari expresem.
Onager (Equus hemionus onager) je nejohroženější z pěti žijících poddruhů asijského osla. Obývá nížiny, pouště a polopouště. Původně žil na náhorních plošinách Íránu až po Afghánistán a Pákistán, do dneška přežil výhradně v Íránu.
Onager dnes volně žije už jen pouze na území Íránu. Mimo rezervace je lidmi pronásledován a loven. V přírodě žije posledních asi 500 jedinců, v zoologických zahradách je chováno okolo 80 zvířat. V České republice byl dříve chován v Chomutově, nyní je možné jej vidět pouze v ostravské zoo.
„Jeho jméno pochází z řečtiny a znamená ‚divoký osel‘. Onager je rovněž římský obléhací stroj, jehož ‚kopnutí‘ při vržení kamene je podobné kopnutí osla,“ připomněla Nováková.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.