V ostravském safari se narodilo mládě vzácného asijského osla

9. červenec 2015

Ostravská zoologická zahrada hlásí nový přírůstek. Narodilo se tam mládě vzácného osla onagera. Samička přišla na svět 7. července a má se čile k světu.

Onageři obývají v ostravské zoologické zahradě jeden z výběhů safari – Persii. Skupinu tvoří jeden samec a čtyři chovné samice. Malá samička, která se narodila přímo ve výběhu, je prvním ‚perským‘ mládětem.

„Porod proběhl bez komplikací a bez nutné asistence ošetřovatelů či veterináře. Mládě se krátce po porodu samo postavilo na nohy, aby se napilo mateřského mléka a následovalo svou matku,“ řekla mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Pokud budete chtít onageří slečnu vidět, máte možnost ji zahlédnout i s matkou při projížďce výběhy safari expresem.


Onager (Equus hemionus onager) je nejohroženější z pěti žijících poddruhů asijského osla. Obývá nížiny, pouště a polopouště. Původně žil na náhorních plošinách Íránu až po Afghánistán a Pákistán, do dneška přežil výhradně v Íránu.

Onager dnes volně žije už jen pouze na území Íránu. Mimo rezervace je lidmi pronásledován a loven. V přírodě žije posledních asi 500 jedinců, v zoologických zahradách je chováno okolo 80 zvířat. V České republice byl dříve chován v Chomutově, nyní je možné jej vidět pouze v ostravské zoo.

„Jeho jméno pochází z řečtiny a znamená ‚divoký osel‘. Onager je rovněž římský obléhací stroj, jehož ‚kopnutí‘ při vržení kamene je podobné kopnutí osla,“ připomněla Nováková.

autor: tif
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.