V rozhlase se nelení, folkloru se zelení. Unikátní vysílání představilo nové folklorní nahrávky!
Český rozhlas je předním producentem lidové hudby v České republice. Nejsilnější tradice je v moravských studiích v Brně a Ostravě, v Čechách pak vede Plzeň a České Budějovice. V roce 2021 se podařilo natočit několik desítek nahrávek a ty nejlepší se představují v pořadu, ve kterém se spojila čtyři regionální rozhlasová studia.
Čtěte také
Na Zelený čtvrtek se na vlnách Českého rozhlasu Brno, Plzeň, Ostrava, Zlín a ve videopřenosu na facebookovém profilu Radiofolklor rozezněly zbrusu nové nahrávky lidové hudby. Český rozhlas se díky tomu stává hybatelem ve stále sílícím folklorním hnutí. Na Moravě a v jihozápadních Čechách probíhá renesance folklorní a lidové tvorby. Cimbálové muziky a dechové hudby se výrazně omladily, lidé začínají nosit běžně oblečení s folklorními motivy, ujala se akce „Den v kroju“, kdy lidé chodí jeden den v týdnu v pracovním kroji. Na tuto renesanci lidové kultury Český rozhlas reaguje pružně a dává velký prostor ve svém vysílání kapelám a interpretům folklorní hudby.
Čtěte také
Nápad na speciální pořad vyšel ze setkání folklorních redaktorů z celé republiky loni v listopadu při poslechu nahrávek ze studií Českého rozhlasu. „Jednoho dne by se mohla lidová hudba dostat do hlavního vysílacího času v rádiu i v televizi. V tomto směru jsou nám velkým vzorem kolegové z rakouské ORF či z Bayerischer Rundfunk, kde je lidová tvorba hlavním tahákem sobotních televizních večerů,“ vysvětluje potenciál lidové hudby vedoucí programu Českého rozhlasu Brno Jiří Kokmotos.
Pořadem provedli Michaela Vondráčková z Plzně, nahrávky z Krkonoš pustila Markéta Ševčíková, to nejlepší z folklorní výroby v ostravském studiu představil Zdeněk Tofel a Jan Rokyta a za jihovýchodní Moravu uslyšíte Jaroslava Kneisla a Jiřího Kokmotose.
Folklorní snímky natočené v Českém rozhlase v roce 2021 si poslechněte v audiu u tohoto článku. Je to záznam celého pořadu s názvem V rozhlase se nelení folkloru se zelení ze Zeleného čtvrtku 14. dubna 2022.
Související
-
Nové nahrávky Ženského pěveckého sboru Lada a CM Vojtěcha Konečného
V rámci projektu folklorní prvovýroba vznikly společné nahrávky Ženského pěveckého sboru Lada z Prahy a brněnské Cimbálové muziky Vojtěcha Konečného.
-
Z rádia jde čerstvý dech! Poslechněte si nové nahrávky Moravské 12
Po mnoha letech se do rozhlasových studií vrací i dechová hudba. Své první snímky ve studiu Českého rozhlasu dotočila kapela složená z nejlepších moravských muzikantů.
-
Z nových rozhlasových nahrávek
Jaroslav Kneisl vybírá z nových nahrávek, které vznikly v rámci projektu Folklorní prvovýroba v plzeňském a ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 2021.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.