V Tiché otevřeli naučnou stezku pro děti. Nadšenci z místního spolku chtějí ukázat krásy přírody

5. únor 2018
Žvýkačka se rozloží za 5 let

Malá obec Tichá u Frenštátu pod Radhoštěm se může pochlubit nejen krásným prostředím, ale také činorodými lidmi. Místní spolek Tichánek tam postavil už druhou naučnou stezku. Šest zastavení je zaměřených na přírodu a její ochranu. Trasa je určená hlavně dětem.

Máš to marné, dále tě ta žvýkačka nepustí. Neboj, žvýkačka se za 5 let sama rozpadne, stojí na obrázku kočky a myši. Je na prvním zastavení nové naučné stezky v Tiché.

„Vidíte nejběžnější používané materiály, které se rozkládají v přírodním prostředí. Vy jste otevřel zrovna tabulku se žvýkačkou a tam je například doba rozkladu 5 let. Pod ní je tabulka s pneumatikou, kde je doba rozkladu 200 let,“ říká Dana Kocourková, předsedkyně spolku Tichánek.

V Tiché mají již jednu naučnou stezku. Ta je ale zaměřená na dospělé a najdete na ní informace o obyvatelstvu, o kulturních a přírodních památkách. „A nyní v této druhé naučné stezce jsme se chtěli zaměřit na děti a na mládež. A na environmentální výchovu,“ dodává Kocourková.

Na jednom ze zastavení je dendrofon – palička a devět dřevěných hranolů. „Jsou to tuzemské dřeviny, například buk, dub, lípa, bříza nebo smrk. Můžete si vyzkoušet, jak zní tvrdé nebo měkké dřevo. Dřevo každého stromu má jiné vlastnosti a po úderu paličkou vydává odlišný zvuk,“ vysvětluje Dana Kocourková.

Zastavení číslo 4 je Otočné kolo dřevin. Děti musí pomocí otočného kruhu tahem otáčet ve směru šipky. Správné řešení je přiřazení listu a plodu ke správnému stromu.

Dana Kocourková hraje na dendrofon s dřevěnými hranoly z různých stromů

Za stezkou stojí spolek Tichánek. „Vznikl v září 2011 na popud hlavně maminek s malými dětmi, které usilovaly, aby v obci vyrostlo nějaké prostranství pro trávení volného času nejen pro děti, ale i všech věkových kategorií. Chtěli jsme taky oživit kulturní a společenský život v naší obci a proto se snažíme o pořádání různých aktivit volnočasových. A to ve spolupráci s obcí Tichá,“ říká předsedkyně spolku.

Spolek Tichánek něco připravuje. Na co se mohou lidé těšit? „Na tento čtvrtek bych vás ráda pozvala na otevření výstavy. Pořádáme “Sportovní úspěchy občanů Tiché” jak v individuálním, tak kolektivním sportu všech věkových kategorií. Můžete tam vidět medaile, poháry, trofeje, fotografie a od 16 hodin se na vás budeme těšit,“ zve Dana Kocourková předsedkyně spolku Tichánek tady v Tiché na velkou událost, která určitě v obci nastane.

Na otočném kole musí děti najít správnou kombinaci stromu a plodu
Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • příroda
  • turistika
  • rodina
  • spolky
  • obce
  • Novojičínsko