V Uherském Hradišti můžete zavítat do Galerie Joži Uprky. Malíře, který miloval své rodné Slovácko

Galerií Joži Uprky nás provedl její spoluzakladatel Petr Vašát
Poutě na svatém Antonínku, Jízdy králů, svátky Božího těla i okamžiky každodenního života. To všechno zachytil na svých obrazech plných barev a pohybu slavný malíř Joža Uprka. Dnes je můžete vidět v jeho galerii v Uherském Hradišti ve Zlínském kraji.
„Joža Uprka byl vynikající český a moravský malíř, který opravdu miloval svoje rodné Slovácko. Jeho obrazy jsou kromě výtvarné kvality i důležitým dokladem o životě našich předků,“ říká spoluzakladatel galerie a znalec Uprkova díla Petr Vašát. A popisuje hloubku díla slavného a ceněného malíře: „Byl naprosto autentický. Byl to malíř, který necítil potřebu od někoho opisovat. A zároveň to byl on, kdo ovlivnil několik generací malířů.“
Jožovi Uprkovi a jeho dílu je věnované celé první patro bývalé jezuitské koleje na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Dvanáct výstavních sálů ukazuje v plné šíři Uprkovo dílo, včetně obrazů Pouť u sv. Antonínka, Zkouška koně na tarmaku nebo vlčnovské Jízdy králů. Celkem je zde vystaveno na 160 obrazů. Navíc můžete obdivovat i dvacet plastik malířova bratra, akademického sochaře Franty Uprky.
Galerie Joži Uprky není v Uherském Hradišti náhodou. „Joža Uprka Hradiště miloval a věděl, že je takovým přirozeným centrem moravského Slovácka. Měl tu spoustu přátel. Narodil se ale v Kněždubu, což je vesnička kousek od Hodonína. Pak se přestěhoval do Hroznové Lhoty,“ připomíná Petr Vašát.
Návštěvníci galerie mohou příběh Joži Uprky blíž poznat i z řady velkých nástěnných panelů, které obsahují i dobové fotografie a spoustu zajímavých informací. Kromě toho je zde i Uprkův pracovní stůl, který pro něj navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.
V Galerii Joži Uprky máte možnost obdivovat umělecké mistrovství moravského malíře přelomu 19. a 20. století, nádheru tehdejších krojů a bohatství moravských tradic a skrze jeho obrazy nahlédnout do tehdejšího všedního i svátečního dne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka