Valašský Slavín připomíná osobnosti, které se zasloužily o povznesení regionu

5. srpen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kostelík svaté Anny a Valašský Slavín

Valašské muzeum v Rožnově nabízí k vidění spoustu zajímavostí z historie tamního kraje. Současnost a nedávnou minulost na jednom místě najdete ovšem pouze za zdmi místního kostela svaté Anny na zdejším Valašském Slavíně, kde odpočívají zdejší velikáni.

Valašský Slavín je místem připomenutí a uctění života a díla významných osobností, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Na Valašský Slavín se ale nedostane kde kdo. Na vybrané adepty na čestné pohřebiště totiž dohlíží takzvaná Rada starších.

„Je to vlastně regionální obdoba národního Slavínu na Vyšehradě. Myšlenka vytvořit kolem kostelíka svaté Anny jakési čestné pohřebiště vznikla v 60. letech 20. století za ředitelování inženýra Bečáka. Původním záměrem bylo vytvořit imitaci vesnického hřbitova v blízkém okolí kostela, jak to v minulosti bylo na Valašsku obvyklé,“ vysvětluje etnolog Daniel Drápala.

Tehdejšího ředitele přitom napadlo, že by se na místo nejen shromáždily staré náhrobky, ale že by bylo záhodno v takovéto instituci připomenout i osobnosti, které se zasloužily o Valašské muzeum, potažmo o celý region. Tak vznikla myšlenka Valašského Slavína.

„Jsou tady symbolické náhrobky i skutečné hroby s ostatky slavných rodáků a osobností. Je to tak půl na půl,“ dodává etnolog.

Symbolický náhrobek má na Valašském Slavíně například herec František Hanus. Sourozenci Jaroňkové, kteří se podíleli na šíření věhlasu města jako kulturního centra a místa založení prvního muzea v přírodě ve střední Evropě, jsou už pohřbeni tady. Stejně tak třeba doktor Štika, Emil Zátopek nebo spisovatel Čeněk Kramoliš.

Pomník Jiřího Rašky

Kromě Emila Zátopka mají na Valašském Slavíně pomník ještě další dva olympijští vítězové – Ludvík Daněk a Jiří Raška.

„Škála osobností a jejich profesí je široká. Jsou zde kněží, ředitelé muzea, spisovatelé. Je tady i jeden politik, který se výrazně zasloužil o rozvoj regionu, poslanec a ředitel zemědělské školy, hudebníci a podobně,“ vyjmenovává Daniel Drápala.

Dodejme, že svůj pomník má na Valašském Slavíně také významný folklorista, cimbalista a hudební redaktor ostravského rozhlasu Jan Rokyta.

Více si o Valašském Slavíně poslechněte v záznamu magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

V kostelíku svaté Anny
Letní soutěž Křížem krajem 2015
autor: Artur Kubica
Spustit audio