Ve Skotnici na Novojičínsku objevíte několik zajímavostí

24. březen 2015

Ve Skotnici mají například Hončovu hůrku, což je bývalá sopka. Na půdě zdejšího obecního úřadu také mají muzeum, kam se děti z okolí chodí učit, jak se žilo v dřívějších dobách. Ale i velcí si tam přijdou na své - jednou ročně pro ně obec pořádá soutěžní ochutnávku zdejší domácí pálenky.

Když projíždíte hlavní silnicí mezi Novým Jičínem a Frýdkem Místkem míjíte Skotnici po levé straně. Právě nad obcí vás na první pohled upoutá výrazný kopec, vyvýšenina. Je to Hončova hůrka, stará sopka, v jejímž kráteru místní lidé těžili kámen a zároveň hledali polodrahokamy a minerály.

Když se ve Skotnici zeptáte na Hončovu hůrku, zdejší starousedlíci si vás nedůvěřivě prohlédnou, jestli náhodou nejste hledači drahokamů. Nemají je tady rádi. Všechno prý rozkopou, zničí, zdevastují a stejně nic nenajdou.

Trasa k Hončově hůrce je označena a i bez mapy se rychle zorientujete pohledem na nejbližší kopec na východní straně obce. Ještě letos chtějí ekologičtí nadšenci na nové dřevěné panely připevnit informační tabule o tomto zajímavém místě i jeho historii.

Když se potom posadíte na lavičku na hůrce a zadíváte se na krajinu okolo, uvědomíte si, jak je v těchto místech krásně ticho a podle pověstí o trpaslících a čertovi také tajemno. Prý tam žili skřítci, kteří do jícnu sopky házeli hříšníky z okolí.

I o tom se doslechnou děti, které se na půdu zdejšího obecního úřadu chodí učit historii do místního muzea. To mají v obci od roku 2011 a ukazuje, jak se tady žilo za našich předků. Většina starousedlíků prošmejdila půdy a sklepy a začala nosit věci po svých prapředcích. Mezi vystavenými předměty je ale také spousta věcí, o kterých mnozí už nevěděli, nač se používaly.

Obec Skotnice je známá také například studánkou Sarkanderkou, jejíž voda je v okolí pokládána dokonce za léčivou.

Jednou ročně taky pořádají soutěž o nejlepší domácí pálenku. Jak taková akce probíhá, kdo se jí účastní a kolik vzorků musí porota ochutnat? I to se dovíte, pokud si poslechnete záznam našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘. Tento spolu s dalšími díly pořadu pak najdete v iRadiu.

Skotnice na Novojičínsku - v obecním muzeu
autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.