Ve svahu jesenického starovulkánu se skrývá lesní křížová cesta. Má 15 zastavení

S Marií Rožnovskou z Roudna se křížovou cestou prošla redaktorka Romana Kubicová.
Mohutné kapličky, prosté kříže i pouhé obrazy. Křížová cesta může mít mnoho podob. Jedno má ale vždy společné. Její jednotlivá zastavení zobrazují události spojené s ukřižováním Krista.
Na jesenickém starovulkánu Velký Roudný najdete také jednu lesní křížovou cestu. Abyste našli její první zastavení, musíte se vydat k památníku obětem Velké války.
„Křížová cesta dříve vedla trochu jiným směrem, nebyla tak prudce do kopce. Ještě před pár lety se tady našly asi dva pozůstatky té původní křížové cesty,“ říká Marie Rožnovská z Roudna.
Křížová cesta ve stávající podobě je na svahu jesenického vulkánu od roku 1997. Tehdy byla opravena kaplička, ze které po válce zbylo jen torzo.
„Křížová cesta se tady šla, co já si pamatuji, dvakrát. Když se opravila kaplička a byla znovu vysvěcená, byla vysvěcená i křížová cesta, no a potom možná ještě jedenkrát. Poutníci tady nechodívají, chodí sem samostatně lidé, kteří navštěvují Velký Roudný,“ dodává paní Rožnovská.
Více se o lesní křížové cestě, třeba proč má 15 zastavení, dozvíte v audio záznamu – viz odkaz ‚Poslechněte si celý rozhovor‘ v úvodu článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.