Ve Vojenském skanzenu Smečno zrekonstruovali bunkr, který v roce 1938 bránil Prahu

Ve Vojenském skanzenu Smečno zrekonstruovali bunkr, který v roce 1938 bránil Prahu
Vojenský skanzen Smečno nedaleko Kladna si užijí nejen zájemci o historii vojenské techniky. Děti si mohou například zahrát na vojáky a příležitostně se při různých akcích povozit na válečných strojích. Stojí tam také jedinečný bunkr, který byl významnou součástí Pražské obranné linie postavené v rámci mobilizace.
Hlavním úkolem bunkru bylo zpomalit postup nepřítele na Prahu a neumožnit mu její přímé bombardování. Většinu krytů z roku 1938 nacisté zcela zničili granáty. Kde ničivý výbuch nejbližší okolí neumožňovalo, byly bunkry zality betonem a sutí. To byl případ také bunkru ve Smečně. O jeho rekonstrukci se osobně zasloužil správce skanzenu Jan Krinke.
K vnější obraně Prahy (na tzv. Pražské obranné linii) vyrostlo celkem 77 bunkrů. Bunkr ve Smečně je nejen jediný dochovaný, ale navíc i kompletně zrekonstruovaný a uvedený do původního stavu, v jakém se nacházel v době zářijové mobilizace v roce 1938.
Byla to těžká práce. Nejprve se musela pracně odstranit veškerá suť a beton a došlo k obnovení původních barev. Směs hnědé, žluté, zelené a černé plochy měla při pohledu z dálky obraz bunkru zcela rozbít a zabránit tak jeho identifikaci.
Česká pevnostní linie byla nejkvalitnější
Obranné linie stavěli před druhou světovou válkou také Angličané, Poláci, Sověti, Belgičané, Francouzi a Řekové. Česká pevnostní linie byla nejkvalitnější – co do stavby, tak i do palebných sektorů. I z tohoto důvodu je kryt ve Smečně cenným svědectvím.
Vstup do bunkru je velmi malý. Jeho rozměry jsou 120 na 60 centimetrů. Protože se jedná o mimořádně významnou obrannou stavbu, dosahuje síla betonového stropu téměř jednoho metru. V objektu pro maximálně sedm vojáků jsou dvě střílny a zcela zrekonstruovaný vnitřek.
Je zde replika původního dřevěného vnitřního obložení a také periskopy, kterými šlo hlídat nejbližší okolí bunkru v pohledu, kam neviděli střelci. Uvnitř jsou také nosné konstrukce na kulomety, originální osvětlení a přilby, ale třeba i nádoba na vodu, která se používala na chlazení střelbou příliš zahřátých kulometů.
Návštěvu skanzenu je možné spojit s prohlídkou stálé expozice, věnované přilehlým úsekům Pražské obranné linie ke Smečnu. K vidění je řada písemných dokumentů, plánů, map, ale i trojrozměrných exponátů, včetně přesných modelů. Venkovní areál skanzenu nabízí prohlídku několika kusů vojenské techniky z výzbroje AČR z období druhé poloviny 20. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusko zváží návrh na 30 dnů příměří, ale..., uvedl mluvčí Kremlu Peskov
-
Tři čeští speleologové zdolali nejdelší jeskynní traverz v České republice. Pod zemí strávili necelé dva dny
-
Indie a Pákistán se dohodli na okamžitém příměří. Situace je dál křehká, říká český velvyslanec
-
Ředitel filharmonie Mareček: Hudba skladatelů zněla koncentračními tábory jako symbol vzdoru i naděje