Ve Vysokém Chvojně se pase stádo bizonů. Majestátní zvířata obdivujte ale raději jen zpovzdálí

29. březen 2021

Největší audioportál na českém internetu

Bizon při krmení | Foto: Tereza Brázdová, Český rozhlas

Stádo bizonů amerických nám představil jeho majitel Jiří Stárek

Vysoké Chvojno, vesničku vzdálenou asi dvacet kilometrů od Pardubic, si turisté oblíbili. Obec křižují lokální cyklostezky a prochází tudy zelená turistická trasa. Ve Vysokém Chvojně najdete arboretum, oboru s daňky, muflony i jeleny. Ale také zvířata, která byste čekali spíš někde v zoologické zahradě. Na severním okraji obce se v ohradě totiž pasou bizoni američtí.

Výběh bizonů má plochu asi 0,7 hektaru. Přes cestu sousedí se dvorem autodopravy. Velká nákladní auta a bizoni spolu totiž souvisejí. „Podnikám v oblasti velkoobjemové kamionové přepravy, převážíme hlavně dřevo. A majestátní bizoni se stali naším symbolem,“ vysvětluje chovatel bizonů Jiří Stárek z Vysokého Chvojna.

Bizoni američtí ve výběhu ve Vysokém Chvojně

V ohradě se v současné době pasou dva býci a dvě jalovice. Hlavou stáda je býk jménem Vasil. „Před deseti lety jsem v televizi viděl pořad o bizonech a seznámil se s majitelem stáda bizonů, který je chová poblíž Klatov. Rok jsem studoval, co obnáší chov bizonů, protože je to samozřejmě na naše poměry nestandardní zvíře. Potom jsem si přivezl dvě jalovice a později i býka, od kterého tu už máme mladé,“ dodává Jiří Stárek.

Pozor, nehladit

Jiří Stárek bizony vnímá jako velmi pohodová a nenáročná zvířata. „Naši bizoni jsou na lidi zvyklí, působí velice krotce, ale pokud se někdo přiblíží k ohradě, musí být obezřetný. Tam, kde je čumák, může být během vteřiny také roh. Proto jsme na ohradu umístili cedule, aby se k ní lidé příliš nepřibližovali. Ohradu ze dřeva ještě kryje pletivo, to ale hlavně z toho důvodu, že lidé s sebou často mívají psy, a ti bizony dráždí. Elektrický ohradník nemáme, protože vzhledem k ochlupení zvířete by moc nepomohl,“ vysvětluje majitel chovu.

Dovádění v ohradě bizonů

Bizonům vyhovuje hlavně chladnější počasí. To, jestli se stádo rozroste, nechává Jiří Stárek na přírodě. „My do toho nijak nezasahujeme, veterinář dělá jen pravidelné prohlídky zvířat a odběry krve. Jestli budeme mít další telata, to se necháme překvapit,“ říká Jiří Stárek.

Bizon americký je velký sudokopytník, jeho samci mohou vážit až 1 500 kg a měřit až 3,8 metru. Bizoni mají hnědou hustou srst, která je na hrudi delší, takže zvíře působí o to robustněji. Bizoni američtí se seskupují do velkých stád. To také málem vedlo k jejich vyhubení. Z původních desítek milionů kusů bizonů, kteří žili v severní Americe, jich na počátku 20. století zbyly pouhé stovky. Tento stav se ale naštěstí podařilo zvrátit.