Většina romských uprchlíků z Ukrajiny, ubytovaných v mladoboleslavském Bezděčíně, chce v ČR zůstat
Přes 40 romských uprchlíků z Ukrajiny, většinou ženy a děti, žije v ubytovně v mladoboleslavském Bezděčíně. Stará se o ně sdružení Romodrom.
Od dubna převzal správu ubytovny od Správy uprchlických zařízení Středočeský kraj. Podle Andrey Šťastné z liberecké pobočky sdružení Romodrom by chtělo 90 procent z romských uprchlíků v Česku zůstat. Ubytování dalších ministerstvo vnitra ve Středočeském kraji zatím neplánuje.
Dvoupatrová ubytovna v Bezděčíně běžně slouží pro sezonní pracovníky v Mladé Boleslavi, v období covidu byla zavřená. Po otevření letos na jaře ji majitel poskytl Správě uprchlických zařízení. Je zde kolem 90 ukrajinských běženců, polovina Romové. "Hned na začátku války na Ukrajině jsme navázali spolupráci se Správou uprchlických zařízení a obrátili jsme se na asistenční centrum v Mladé Boleslavi. V březnu se to ustalovalo, lidi to brali spíš jako tranzit a třeba šli dál za svojí rodinou do jiných měst či zemí, ale teď už jsou zde převážně ti, co plánují zůstat," řekla ČTK Šťastná. "Ubytovna typu Bezděčín je adekvátním bydlením, mají společné kuchyně, mohou si vařit a hlavně tam nejsou sami a mohou se kdykoliv obrátit na majitelku či správce," doplnila.
Pracovníci Romodromu zajišťovali uprchlíkům první týdny základní humanitární pomoc, následovala pomoc například s vyřizováním dávek, zakládáním bankovních účtů a zajišťováním lékařské péče. Střídají se zde čtyři pracovníci liberecké pobočky. "Od května plánujeme adaptační skupinu přímo v ubytovně, snažíme se taky nějak naplnit čas dětí, aby maminky mohly chodit na brigády," uvedla Šťastná. Výhodou romské komunity podle ní je třeba to, že děti se často dokážou vzájemně pohlídat. Práci si zatím našly dvě ženy.
Občanské sdružení Romodrom vzniklo v roce 2001 zejména s cílem pomáhat lidem romského etnika. Dnes nabízí sociální služby širší skupině lidí, například nízkopříjmovým rodinám. Sdružení působí v Praze a v osmi krajích Česka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.