Vnuk útočí. Policie varuje před novou fintou falešných vnuků
Seznámíme vás s nečekanými podvodnými nočními telefonáty. Hlas ve sluchátku vám oznámí, že váš vnuk, syn, dcera nebo vnučka měli autonehodu, při které zranili dítě a teď hned potřebují poslat peníze, aby se mohli s rodiči dítěte finančně vyrovnat. V opačném případě hrozí, že jako viníci nehody skončí ve vězení.
Podle zkušeností policistů takový noční nečekaný telefonát je velice úspěšný. Podmínkou ovšem je, aby oběť podvodu měla pevnou telefonní linku a byla v evidenci serveru 1188. Právě tam podvodníci získávají kontakty na starší lidi.
Jak se nestát obětí podvodníků
- Volajícího oslovte jiným jménem. Když se Váš vnuk ve skutečnosti jmenuje Petr, zkuste jiné oslovení. Pokud komunikující osoba nezareaguje a pokračuje v hovoru, může se jednat právě o podvodníka.
- Po ukončení hovoru zavolejte svému skutečnému vnukovi a ověřte si, zda Vám opravdu volal a vyžadoval pomoc. Volejte však na číslo, které na něho máte uložené, ne na to, ze kterého Vám bylo voláno.
- Pokud si domluvíte předání peněz, ihned o tom informujte Policii České republiky na tísňové lince 158. Je veliká pravděpodobnost zadržení pachatele při předání peněz ze strany kriminalistů.
- Nikdy nepředávejte peníze cizím osobám.
- V neposlední řadě neváhejte oznámit Policii České republiky, že vás někdo připravil podvodným jednáním o peníze. Není důvod se za to stydět. Podvodníci jsou velmi přesvědčiví a rozhodně nejste jediní, kdo jejich klamání podlehl.
Více se o podvodech cílících na seniory dozvíte na webu Policie ČR v preventivní kampani Pomáháme seniorům, chráníme seniory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.