Vojenský srub v Milostovicích bude mít nové lákadlo pro návštěvníky

27. duben 2015

V roce 1938 byla československá armáda připravena bránit svou vlast. Už po tři roky budovala při hranicích vojenská opevnění. Jejich sílu si naplno můžete uvědomit, pokud navštívíte Milostovice na Opavsku.

Právě tam totiž dohlédnete celou řadu vojenských srubů, mimořádně zachovalých. Tří těžkých a dvou lehkých. Stojí v poli, takže od jednoho k druhému máte krásný výhled.

My se vydáme do toho s technickým názvem OP-S 25 ‚U Trigonometru‘. Už několik let jej opravují a stále vylepšují nadšenci z Klubu vojenské historie Opava. Nejnověji se jim například podařilo z Německa sehnat dva zachovalé škodovácké kanóny, které tvořily výbavu těchto bunkrů.

V zimě se tam zahřejete, v létě ochladíte. I když je v milostovickém bunkru stálá teplota, je tam i vlhko a veškeré vybavení musí být upraveno tak, aby neplesnivělo a nerezavělo.

Pokud vás téma zajímá, poslechněte si záznam našeho magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘). Dozvíte se třeba, jaké jsou radosti či strasti renovace vojenské výbavy, nebo jak vojáci v bunkru řešili hygienu.

Bunkr v Milostovicích na Opavsku
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.