Vysoké ceny benzinu a nafty přivádějí některé dopravce do existenčních potíží
Extrémně vysoké ceny benzinu a nafty znamenají velké problémy pro autodopravce. Někteří se bojí i toho, aby kvůli dražším palivům nemuseli skončit. S každým dnem jim totiž výrazně rostou náklady, které nejsou schopní pokrývat. Je to třeba případ i jednoho autodopravce z Ostravy.
„Pokud dáte za naftu víc, než v přepočtu za ten měsíc vyděláte, tak stačí pár měsíců a jste švorc,“ líčí svou situaci jednatel ostravské autodopravní společnosti Martin Buryšek.
Dodává, že pokud brzy ceny paliv neklesnou, nebude jen jeho firma v existenčních problémech. „Zdraží úplně všechno. Aby ti výrobci byli schopni zaplatit dopravu, budou muset zdražit i ty věci. Ale než ten proces proběhne, tak tady už někteří nebudou, nebo budeme zadlužení a budeme se z toho zase vyhrabávat,“ upozorňuje.
Ceny jízdného zatím zůstávají
Vysoké ceny pohonných hmot znamenají problémy i třeba pro autobusové dopravce. V Moravskoslezském kraji situaci řeší koordinátor krajské veřejné dopravy KODIS. Cena jízdného se ale zatím nezvedá.
„Registrujeme u některých dopravců určité problémy, nicméně v tuto chvíli není žádný konkrétní návrh na úpravu změn, která by měla být nějak realizovatelná v nejbližším období,“ vysvětluje jednatel KODIS Aleš Stejskal. „Čímž ovšem nechci říct, že vzhledem k situaci, která se vyvíjí rychle, to nemůže během několika dnů nastat,“ dodává.
Situací se zabývá i ostravský dopravní podnik. Většina jeho vozového parku sice jezdí na CNG a elektřinu, i tam je ale nárůst cen citelný. „V souvislosti se vzniklou situací v oblasti cen CNG ale i elektřiny zatím v těchto dnech neuvažujeme například o omezení provozu nebo o zdražování jízdného. Nicméně to rozhodně nemůžeme do budoucna vyloučit,“ popisuje mluvčí podniku Tereza Šnoblová.
Autodopravcům se snaží pomoci Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia. „Máme několik požadavků. Krátkodobé se podobají pomoci, která přišla za covidu, jako je odpuštění pokut za neplacení záloh na silniční daň,“ doplňuje mluvčí Martin Felix, který ještě říká, že sdružení bude usilovat i o snížení spotřební daně u paliv na minimum, které zavedlo třeba Polsko. Podle něho bude o požadavcích vláda jednat už teď ve středu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie našla pohřešovaného chlapce ze Zlínska. Byl držen proti své vůli v chatě ve Žlutavě
-
Češka v Sydney: Každý si myslel, že na pláži je ohňostroj. Lidé zastavovali auta a volali ‚Nasedněte!‘
-
České florbalistky prohrály ve finále mistrovství světa se Švýcarskem 0:2. Berou ale historické stříbro
-
Po 27 letech opouští Jan Birke SOCDEM. Přiměly ho k tomu výsledky sobotního sjezdu strany