Výzva Horské služby Beskydy: Nechoďte do lesů, lámou se stromy a hrozí malé laviny

11. leden 2019

Horská služba Beskydy nedoporučuje pohyb turistů v lesích. Větve i celé stromy se lámou vinou větru a velkého zatížení sněhem. Dál hrozí i malé laviny, řekl náčelník beskydských záchranářů Radim Pavlica.

"Nad výškou 700 metrů nad mořem jsou stromy obalené vrstvou těžkého sněhu. V horách nyní fouká silný, místy prudce nárazový vítr a větve i celé části stromu se lámou. Proto za těchto podmínek považujeme jakýkoliv pohyb v lese za riziko ohrožení zdraví či dokonce života," dodává Pavlica.

Pustevny v Beskydech znovu zdobí ledové sochy. Můžete vidět obřího draka, rytíře i princeznu

P201901090644901.jpeg

Sochy vytvářelo šest řezbářů z Česka a Slovenska. Lidé jejich výtvory uvidí v sobotu, kdy začne festival ledových soch - Ledové Pustevny. 

Zvýšenou pozornost tomuto varování by podle něj měli věnovat především všichni, kdo se chystají v sobotu na akci Ledové sochy na Pustevnách. "Očekáváme kolem deseti tisíc návštěvníků a ti všichni by se měli vyvarovat vstupu pod stromy. Především je důležité, aby dali pozor na své děti," dodal.

Už dříve horští záchranáři varovali před lavinami. Lyžaři by se měli vyvarovat pohybu ve volném terénu, hlavně v roklích a korytech potoků. Pokud do rizikových míst sportovci vyrazí, nemají zapomínat na lavinové vybavení - sondu, vyhledávač a lopatku.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související