Vzhůru dolů do krypty mariánské baziliky ve Frýdku-Místku

5. květen 2016

Zavedeme vás do krypty mariánské baziliky ve Frýdku-Místku. Pro mnohé z nás to asi není zrovna místo, kde bychom se cítili příjemně. O to více je ale právě krypta zajímavější.

V dobách největší slávy frýdecké Panny Marie a v dobách prosté zbožnosti lidu zamířilo do Frýdku na sto tisíc poutníků ročně. Chtěli si vyprosit samozřejmě požehnání, přízeň, dobrou úrodu, ale hlavně zdraví.

Za zázraky se tady totiž chodilo především. Údajně jich bylo úředně ověřeno kolem šedesáti. Kniha, kde se zapisovaly, se však ztratila. A tak dnes můžeme už jen věřit legendám. Třeba té o uzdravení hraběnky Tovačovské.

Její příběh krásně ilustruje velký obraz od Václava Langa. Nejdete jej v jedné z několika krypt pod bazilikou. Je nazvána Poutnická, podle toho, že jsou zde uložena mumifikovaná těla poutníků, se kterými těsně před cílem jejich cesty strhl dřevěný most přes řeku Ostravici.

Více se dovíte při poslechu našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.