Z bývalé textilky v Krnově bude muzeum. Oprava Karnoly bude stát 123 milionů

2. říjen 2017
113 let starý tkalcovský stroj na jilemnickém zámku. Malí a velcí návštěvníci adventních pátků si mohou v Jilemnici na starých tkalcovských strojích utkat originální vánoční stuhy

Celkem 123 milionů korun bude stát oprava bývalé textilní továrny v Krnově. Z evropských dotací půjde na opravu Karnoly 95 milionů korun a 10 milionů teď nově přispěje i kraj. Stará továrna je od krachu tamní textilky nevyužívaná.

Tato národní kulturní památka by se měla po rekonstrukci proměnit v centrum kultury. Kromě záchrany dílny vzorkovny a vybudování textilního depozitáře tam bude sídlit městské muzeum. Tomu chybí výstavní prostory.

„Komplex budov začal vznikat kolem roku 1861 jako továrna Aloise Larische. Byl první, kdo textilní průmysl v Krnově rozjel,“ říká Alexandr Michl-Bernard, historik z Městského muzea Krnov.

Teď areál chátrá, okna jsou rozbitá, některá místa působí vybydleně. V jedné z výrobních hal stojí tkalcovské stavy se zbytky látek. Vše zde zůstalo tak, jak to tady zaměstnanci po poslední směně nechali.

„V budoucnu by se zde kromě dezinatury, která bude jedním ze základů, měly nacházet jednak výstavy soudobé textilní výroby, která v Česku nadále pokračuje, tak by zde měly být expozice historické,“ dodává historik muzea s tím, že v depozitáři je teď asi 19 tisíc sbírkových předmětů.

Na opravu a rekonstrukci Karnoly město získalo dotaci. „V nejbližší době budeme vyhlašovat výběrové řízení na zhotovitele. Předpokládáme, že by mohl začít už počátkem příštího roku,“ říká mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

„Měly by tady být dílny pro návštěvníky, především pro děti. Budou se tady pořádat kulturní akce,“ dodává mluvčí. První návštěvníci by do nového opraveného muzea mohli zavítat už v roce 2020.