Základní školy v kraji připravují nové učebny na výuku informatiky

17. květen 2023 13:07

Už od září musí základní školy povinně rozšířit výuku informatiky. Děti budou probírat například programování, a to ve více hodinách a od nižších ročníků. A někteří ředitelé v Moravskoslezském kraji už jsou na to připraveni. Například v Dolním  Benešově otevírají úplně novou počítačovou učebnu.

Počítačová učebna v dolnobenešovské základní škole voní novotou. Je tady několik lavic v jedné řadě s modrými židlemi. V tuto chvíli už jsou připravené na to, aby se na ně umístila nová výpočetní technika.

„Snad všechno klapne a všechno bude fungovat. Máme se na co těšit, protože nové počítače už budou kvalitní,“ říká zástupkyně ředitele Martina Jakubčíková.

Je to jeden z mnoha kroků, jak se dolnobenešovská základní škola připravuje na rozšíření výuky informatiky. Nicméně škola už s výukou začala dříve – už v tomto školním roce.

„V nové informatice začal čtvrtý ročník a šestý a sedmý. Osmé a deváté třídy pokračují ještě ve staré výuce. Čtvrté ročníky využívají blue-boty, kdy se učí programovat roboty, šesté a sedmé programování ve scratchi, kódování a další věci,“ dodává Jakubčíková.

Přestože má Martina Jakubčíková informatiku vystudovanou, musela si spolu se svou kolegyní doplnit znalosti na školeních. A i když jsou většinou ředitelé už na září připraveni, někteří mají strach, jestli se jim informatiky podaří na škole dlouhodobě udržet.

„Máme tam pana učitele, který je vystudovaný informatik, což je dobře, ale on nepobere všechno, protože už má roky. Pak máme učitele, pro kterého jsou počítače koníček, takže ho to baví. A pak tam mám paní zástupkyni, která k technice taky tíhne. Ale jestli mi někdo řekne, že končí a odchází, tak nevím, kým je budu nahrazovat,“ říká například ředitel Základní školy Františka Hrubína v Havířově Tomáš Ptáček.

Ostatní školy pak většinou přípravy směřují do chystání nových prostor. Na Základní škole Nádražní v Ostravě mají třeba nové počítačové učebny hned dvě.

Spustit audio