Zaleť sokol, biely vták, ku mojmu milému

21. říjen 2023

Historické řemeslo, lidová tradice, umění, součást lovu a myslivosti i světové kulturní dědictví: to vše je sokolnictví.

Ne nadarmo je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Sokol je totiž jediný dravý pták, rozšířený na celé planetě. Člověk od pradávna obdivoval sokolovu svobodu a volnost, schopnost létat obrovskou rychlostí střemhlav a zabíjet dotekem. Proto sokoly uctívali už staří Egypťané, u nás se za Velké Moravy sokolům obětovalo a za středověku doznalo sokolnictví takového rozmachu, že šlechta zakládala osady speciálně pro sokoly a sokolníky (Sokolov v severních Čechách nebo Sokoleč u Poděbrad).

O žádných jiných živých tvorech nevzniklo tolik krásných lidových písní jako o sokolech. Za sokoly i tuzemskými mistry sokolníky Mirkou a Luborem Křivkovými se pod hrad Košumberk vydala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.