Zánět slinivky břišní. O příčinách, příznacích i léčbě jsme hovořili s MUDr. Petrem Vítkem

30. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Petr Vítek z Beskydského gastrocentra ve Frýdku-Místk

Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida. O tom, jak zánět léčit, jsme mluvili s internistou, MUDr. Petrem Vítkem z Beskydského gastrocentra ve Frýdku-Místku.

Slinivka produkuje řadu hormonu, z nichž nejdůležitější je inzulin. Poruchy jeho sekrece jsou spojeny s cukrovkou, která je v dnešní době velmi častá. Narušení funkce slinivky má pro člověka velmi závažné důsledky.

„Zánět může být jednorázovou záležitostí, kdy po vyhojení zánětu je slinivka prakticky zase v pořádku a člověk je úplně zdráv. Může se ale také jednat o onemocnění, které je příznakem chronického zánětu a slinivka je zánětem postupně poškozována,“ popisuje lékař.

Jaké jsou příznaky pankreatitidy, jak se dá léčit, uslyšíte v záznamu naší rozhlasové Lékárny.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.