Zapomenuté pilníkářské řemeslo si můžete zkusit v semilské Červené roubence
Až se někdy ocitnete na severu Čech v kraji dalekých výhledů a hlubokých údolí na Semilsku, podívejte se také do Semil. Žádný turista, kterého zajímají stará řemesla, by neměl vynechat tamní Jíloveckou ulici. V Červené roubence číslo popisné 104 sídlí totiž pilníkářská expozice semilského muzea.
V Červené roubence 104 zapomeňte na obyčejné prohlížení vystavených pilníků. Pilovací nástroj si tam můžete i zkusit vyrobit. „Tuto pilníkářskou dílničku jsme postavili s pomocí přátel a příznivců. Snažíme se tu představovat pilníkářské řemeslo tak, jak bylo kdysi provozováno,“ vysvětluje ředitelka semilského muzea Tereza Nemeth.
Podle jejích slov vzniklo pilníkářství jako potřeba něco obrousit už v pravěku. Klasické pilníkářské řemeslo se samozřejmě objevilo mnohem později, nicméně v rozkvětu bylo ještě na přelomu 19. a 20. století, kdy měla takřka každá obec svého pilníkáře.
Co obnášela výroba pilníku?
V semilské Červené roubence se bude líbit hlavně pánům, ale i dámy mohou zasednout k ponku a zkusit si práci pilníkáře. Pokud se do toho skutečně pustí, záhy zjistí, že zhotovit takový pilník nebylo jen tak.
„Bylo potřeba vzít si sekáček, pořádně na ponku dotáhnout produkt od kováře a začít vyrábět seky, což byla práce náročná zejména na zápěstí, proto se pracovalo se speciálně upravenými krácenými kladívky ohnutými v rukojeti,“ popisuje ředitelka muzea a doplňuje: „Lidé si tu mohou zkusit začistit dřevěný polotovar a vyzkoušet, jaké plusy má ručně vyráběný pilník a jaké jsou jeho přednosti v porovnání s průmyslově vyráběnými pilníky.“
V dílně pilníkáře si všimnete i obrovského pilníkového kousku, který má skoro metr. „Je to náš nový objev, na který jsme velmi pyšní, protože o takovém pokladu muzejníci většinou jenom sní,“ říká Tereza Nemeth o pilníku, který našli na půdě roubenky a který je dodnes částečně zahalen tajemstvím.
„Protože je velmi hrubý, dodnes nevíme, k jakému účelu sloužil, stále pátráme i spolu s památkáři a doufáme, že nám tu záhadu pomůže rozluštit poslední žijící pilníkář v Čechách pan Drahomír Smejkal.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Američané jsou velmi nervózní. Očekávají, že cla jsou jenom začátek ekonomické války, varuje Švejnar
-
Čistky v čínské armádě. Zmizel druhý nejvýše postavený generál, za poslední dva roky je už desátý
-
Čína dovozní cla nezrušila, Amerika je od středy zvýší na 104 procent. Trump svoje výhrůžky plní
-
USA už v Grónsku mají vše, co chtějí. Trump ho asi vnímá jako velkou parcelu, přibližuje Romancov