Zapomenuté regiony, zapomenutý folklór aneb Tajuplné Děčínsko a Ústecko
V severních Čechách a obzvlášť v oblasti mezi Ústím nad Labem a Děčínem by silné stopy tradičního folklóru a lidových tradic asi dnes nikdo nehledal. Přesto jde o velmi zajímavý region, který býval na zvykosloví velmi bohatý.
Jak vnímají svůj kraj v dnešní době lidé, kteří v něm bydlí a žijí a které tradice mají šanci na znovuvzkříšení? V historické obci Tisá ležící přesně mezi Děčínem a Ústím nad Labem pátrala s historičkou Veronikou Kindlovou a jejím mužem Petrem Vorlíčkem po stopách zapomenutých zvyků a písní Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.