Zatmění - ranní poznámka

6. květen 2003

Příznivci astronomie mají tento měsíc hody. Částečné zatmění slunce, úplné zatmění měsíce a zastínění slunečního kotouče planetou Merkur.

Ony zmíněné astronomické jevy zůstanou zřejmě zastíněny úplným zatměním slunce, které před páru lety přenášely mnohé televize v přímém přenose, a kdy se mnozí dobrovolně vydávali na cesty do pásu totality. Astronomicky myšleno, samozřejmě. Nadcházející jevy se ale s největší pravděpodobností obejdou bez větší publicity. Jednak měsíční kotouč krátce po úplném zastínění zapadne za obzor a slunce čeká zatmění pouze částečné. Oba úkazy se pak odehrají v neatraktivních časných ranních hodinách, kdy tiskoviny putují do rukou čtenářů a novináři zpravidla tvrdě spí. Ještě snad ten Merkur by mohl zaujmout. Ale kdo si bude kvůli jedné tečce na slunci pořizovat speciální tmavé sklo. Myslím, že mnohem zajímavější by bylo, kdyby se před některou z pražských budov našich zákonodárců sešel početnější zástup lidí, který by skrze tmavá skla k oné stavbě obdivně vzhlížel. Ale to se asi nestane. Běžné jevy veřejnost tolik netáhnou. Komu by se taky chtělo vážit dalekou cestu kvůli tak častému zatmění mozků...

autor: tif
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?