Zdravotní sestra Naďa Tomčíková v Koktejlu. Téma k rozhovoru určilo vlakové neštěstí ve Studénce

19. únor 2018

Osmého srpna 2008 10:30 – tento den a čas si velmi detailně pamatuje spousta lidí. Zejména cestující ve vlaku, který narazil do spadlé mostní konstrukce ve Studénce. Určitě jste v uplynulém čase natrefili na jméno a tvář zdravotní sestry paní Nadi Tomčíkové.

Dáma, která poskytovala první pomoc a z toho dne si pamatuje každou vteřinu, ačkoliv mezi následky nehody u ní patří výpadky paměti nebo obava cestovat vlakem i autem.

„Pamatuju si ten den do poslední vteřiny. Koupila jsem jízdenku, telefonovala dceři, pak nastoupila do vlaku, seděla jsem ve směru jízdy, vím, kdo seděl naproti mě a jak postupně přistoupily dvě ženy. Věděla jsem, že pojedu přes hodinu, ještě jsem telefonovala, že už sedím a budu si číst. To byl plán. Za 20 min bylo všechno jinak...“ popisuje osudové okamžiky paní Tomčíková.

Přežila, měla štěstí. I po deseti letech je hovor o té události pro ni emotivní, ačkoliv jí pomáhá mluvit o tom. Jak vám několik vteřin otočí život naruby a jak už vždycky bude jiný. Poslechněte si koktejlový rozhovor s paní Naďou Tomčíkovou.

autor: hup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.