Ze života zkratek

3. červen 2003

Čas od času se odněkud vynoří nějaká zkratka, kterou pak nějakou dobu více či méně často používáme. Než zase upadne v zapomnění.

Svým způsobem mají zkratky svůj život. Jako lidé. Jednou z posledních respektive nejmladších a přitom tolik užívaných je SARS. I Michael Jackson by mohl závidět. O SARS se dennodenně mluví a píše po celém světě. No řekněte sami: kdo v případě Michaela Jacksona musel v letadle vyplňovat formulář?! Přitom právě on začal roušku nosit už v osmdesátých letech. Tenkrát zřejmě SARS ještě ani nevěděl, že by mohl najít uplatnění u člověka, vždyť na scénu přicházel teprve AIDS. A vůbec, kde je konec všem těm svým způsobem nedávným KNV, MÚNZ, KÚNZ, OPBH či ÚVV? I když ten posledně jmenovaný písmenkový útvar ještě žije. A docela se mu i daří, řekl bych. Dokázal se přizpůsobit novým podmínkám. A když už jsme u toho přizpůsobování se - doufám, že AIDS, BSE či zatím nejmladší SARS zmizí z našeho běžného slovníku stejně rychle jako SSSR, VŘSR či KNV. Věřím také, že za pár let upadne v zapomnění i nechvalně známá StB a zůstane nám třeba EU, SMS, PC nebo CD. Pak už snad bude vše OK.

autor: tif
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.