Železný Brod vás přenese do pohádky. V centru města stojí desítky nádherných roubenek
Pojďte se podívat do pohádky. Budete si tak připadat na severu Čech v Libereckém kraji, kde najdete městečko jménem Železný Brod. V jeho centru jsou rozesety desítky překrásných prastarých roubenek, které jsou chráněny jako památková rezervace Trávníky.
Malebné domky potkáte na každém kroku přibližně kilometrové trasy. „V Železném Brodě máme krásně dochovaný soubor pojizerské lidové architektury,“ popisuje kronikářka města Alena Kortanová, kterou malebné železnobrodské roubenky okouzlily natolik, že o nich dokonce napsala knížku Železný Brod a jeho historická zákoutí.
„Město leží na rozhraní Jizerských hor, Českého ráje a Krkonoš, takže tady máme architekturu, která je blízká architektuře všech těchto oblastí, ale víceméně je specifická,“ říká Alena Kortanová a dodává: „My tady v Brodě těm domům neříkáme U Dvořáků nebo U Nováků, ale například Jechovsko.“
V Trávníkách je takto pojmenovaných domků celá řada – Vélovsko, Grosovsko, Teprovsko, Kurmžovsko. Každý objekt má navíc svou historii a svůj příběh. „Většina trávnických roubenek jsou přízemní domky, protože v nich bydleli hlavně řemeslníci,“ vysvětluje kronikářka.
První záznamy o Železném Brodě pocházejí z poloviny 14. století. Současná podoba poznávacího okruhu Trávníky a jeho chaloupek je převážně z přelomu 18. a 19. století, většinou jsou to domky 200 až 250 let staré.
„Některé chaloupky byly v průběhu časů, třeba ještě za socialismu, renovovány a přizpůsobeny podmínkám bydlení dané doby, ale je jich menšina, většina se zachovala v původní podobě,“ komentuje stavební úpravy chalup Alena Kortanová.
Jako nejlepší výchozí bod pro procházku železnobrodskou pohádkou je zdejší Malé náměstí. A když si budete chtít návštěvu Železného Brodu ještě o něco zpestřit, podívejte se i do muzea skleněných betlémů, které najdete přímo na trase trávnické rezervace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ANO dál ztrácí, jeho náskok na Spolu se smrskává. SPD si díky posilám masivně polepšila, ukazuje model
-
Krvavý útok na Sumy je součástí nové ruské ofenzivy. Na proniknutí do hloubky ale nemá Kreml kapacity
-
Rubio radí Trumpovi přitvrdit vůči Rusku. Americký prezident ale Putinovi věří, píše americký deník
-
Praha postaví hokejový stadion pro vysoké školy. ‚Do deseti let jich chceme pět,‘ říká šéf Univerzitní ligy