Zemřel textař František Řebíček

13. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Řebíček a Miloš Skalka

Raritou mezi českými písňovými textaři se dá označit tvorba Františka Řebíčka. Texty psal, když měl čas a když se mu chtělo. Moc jich tedy není, ale v éteru je slyšíme stále.

Už mi, lásko, není dvacet let pro Jiřího Zmožka, Céčka, Colu, pijeme colu, Neztrácej čas a Pár přátel pro Michala Davida, Moře, to není Tálinskej rybník pro Václava Neckáře nebo Máš má ovečko dávno spát pro Pavla Dydoviče – to jsou jen některé z textů jednoho z nejvýznamnějších textařů české populární hudby vynikajícího českého autora Františka Řebíčka, který se narodil 10. května roku 1931 v Praze, do textařského nebe se odebral měsíc před svými devadesátými narozeninami, 9. dubna roku 2021.

Sice se původně vyučil jemným mechanikem, ale jeho cesta životem se ubírala jinam – směrem k hudbě. Textařem se stal až ve svých třiatřiceti letech. František Řebíček je raritou mezi českými textaři. Psaní písňových textů nebylo jeho hlavním povoláním. Pracoval v Supraphonu jako mistr zvuku. Psal jen když chtěl a měl čas.

Seznam textů Františka Řebíčka není dlouhý, jsou v něm ale tituly, které se hrají stále. Supraphon mu v roce 2014 věnoval tři alba řady Nejvýznamnější textaři české populární hudby, najdete na nich celkem sedmdesát písní s jeho texty.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio