Zpěvem k srdci: Proměny lidové písně

18. září 2014

Další pokračování hudebního cyklu Zpěvem k srdci svedlo do našeho Studia 1 Jitku Šuranskou, Marka Pastírika a jazzové Pacora Trio.

Zpěvačka a houslistka Jitka Šuranská patří k nejvýraznějším hlasům moravské písňové tradice, která při hře současně zručně využívá možností moderní technologie. Spolu s ní vystupuje virtuózní hráč na dechové nástroje Marek Pastírik.

Na vystoupení v rozhlasovém Studiu 1 se spojili se špičkovým jazzovým Pacora Triem, které jim bylo výsostným doprovodným tělesem. Pacora Trio tvoří houslista Stano Palúch, cimbalista Marcel Commendant a kontrabasista Róbert Ragan.

Zpěvačka i všichni hudebníci předvedli moravské lidové písně v proměnách netradičního jazzového i klasického zpracování. A jak to ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava před i během přímého přenosu vypadalo, se můžete podívat ve fotogalerii.

autor: ČRo Ostrava
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.