Zvědavá ulička v Jilemnici má příhodné jméno. Domky vykukují jeden za druhým
Až se budete chtít vrátit do doby našich prababiček, vydejte se do některého ze známých skanzenů. Nebo si udělejte výlet na sever Čech do Libereckého kraje, kde sídlí takový pouliční skanzen, který na vás dýchne historickou atmosférou horského městečka před 100 lety.
V podkrkonošské Jilemnici mají neobyčejnou uličku, která se jmenuje Zvědavá. „Je to ukázka podkrkonošské lidové architektury, místo, kde jakoby se zastavil čas,“ říká Tereza Ledlová z jilemnického informačního centra.
Svůj název dostala ulička zcela oprávněně. „Je to lidový název, který byl odvozen od toho, jak každá chaloupka vystupuje do ulice o jeden okenní rám dál než předchozí. Prý proto, aby měli obyvatelé domků dobrý přehled o dění venku,“ vysvětluje Tereza Ledlová. I když pravda bude možná někde jinde.
Nízká okénka a šindelové střechy
I dnes poznáte roubenky už z dálky kvůli jejich pruhovanému kabátku. „Malebnosti místa napomáhá i to, že se o domky jejich obyvatelé stále starají. Teď v zimním období si je vánočně vyzdobují, za okénky se objevují svíčky, sněhuláčci, což jim dodává živou atmosféru, není to žádný skanzen,“ říká Tereza Ledlová. Možná je škoda, že ani jeden z domků jilemnické Zvědavé uličky není přístupný veřejnosti, všechny jsou v soukromých rukách.
Uličce dominuje hned na jejím začátku budova Šaldova statku. „Šaldův statek je jedna z největších chalup v ulici, původně stával o něco dál. Majitelé museli chalupu rozebrat trám po trámu a posunout ji směrem ke Zvědavé uličce,“ popisuje pracovnice jilemnického infocentra, která návštěvu nejen této kouzelné uličky, ale i celého města doporučuje všem turistům.
Určitě každý zná Krkonoše a velká horská centra, ale málokdo už ví, že nedaleko od nich je Jilemnice se svou památkovou zónou. Klidné město, které si dodnes zachovalo svůj tradiční ráz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Daně v Česku: Češi by zrušili výjimku pro tiché víno a méně danili levnou práci
-
Očkovací zákon je protiústavní, tvrdí Nejvyšší soud. Náhradu újmy je téměř nemožné získat
-
Benzen se do studní v Hustopečích spíš nedostane. Toxikolog radí, jak ho případně poznat
-
Učitelka nadané harfistky Lindy: S takovýmto dítětem se jen tak nesetkáte, je výjimečná