100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

Před 18 lety získal Baník Ostrava zatím poslední mistrovský titul v historii klubu

Vrátíme se do vcelku nedávné historie, i když to bude 18 let nazpět. To Baník Ostrava získal poslední a možná trochu překvapivý čtvrtý mistrovský titul v historii klubu. Psala se sezona 2003/2004.

Rok před mistrovskou sezónou ve studiu Českého rozhlasu Ostrava nahrávali fanoušci a hráči Baníku Ostrava s Jaromírem Nohavicou a Marcelem Woodmanem známý chorál Baníčku my jsme s tebou. Z hráčů se na nahrávání hymny podíleli brankář Jan Laštůvka, Martin Čížek a Mario Lička (Poslechněte si, jak nahrávání vypadalo).

A fanoušci pak podporovali Baník neuvěřitelně. Na první zápas s Českými Budějovicemi přišlo téměř sedm tisíc diváků, na druhý s Libercem 10 a půl tisíce a v 6. na Plzeň 12 tisíc a pak až do konce sezony už to bylo 16 až 18 tisíc diváků a Baník válel. Jako klíčový se ukázal příchod exolomouckého Marka Heinze z bundesligového Hamburku.

„Doufám, že se probojuju do základní sestavy a že budu hrát. Znám tady spoustu kluků. Skončili na pátém místě, škoda, že neskončili na nějaké té evropské pozici, ale to se dá všechno napravit,“ říkal po svém příchodu do Baníku Marek Heinz.

Marek Heinz hraje za První HFK Olomouc

Jak prorocká byla jeho slova, se ukazovalo hned na začátku sezony. Baník vyhrával, tribuny se plnily a Heinz střílel góly.

Půl roku před Heinzem přišel z Olomouce zkušený Radoslav Látal a dva odchovanci Sigmy byli možná hlavními tahouny slezského klubu za velkým úspěchem.

Mezi fanoušky rostlo očekávání

Podzimní část zakončil Baník se sedmibodovým náskokem před pražskou Spartou a body ztratil jen za šest remíz. „Je to radost pracovat a všichni si tu atmosféru úspěšného období vychutnáváme, protože se to člověku nestává každý rok. A někdy se to nestane vůbec. Takže jsem velice šťastný, že jsem na Baníku a že zažívám všechny ty krásné chvíle,“ rozplýval se tehdejší trenér František Komňacký. Asistenta mu tehdy dělal současný kouč Baníku Pavel Vrba.

František Komňacký

První dvě jarní kola ještě Baník v Liberci a nad Synotem v pohodě zvládl. Ale pak překvapivě na zmrzlém terénu na konci února prohrál v Blšanech, přišla domácí remíza se Žižkovem a domácí prohra se Slavií 0:2 a druhá Sparta se začala nebezpečně přibližovat. Ale Ostravané situaci zvládli a výhra v Olomouci 1:0 po hlavičce Bolfa znamenala zisk mistrovského titulu. V dalším kole na Bazalech při zápase se Spartou už se předával mistrovský pohár.

„Nejkrásnější okamžik byl v Olomouci, když jsem dal vítězný gól a v ten moment jsme oslavovali titul,“ vzpomínal po sezoně na životní moment reprezentační obránce René Bolf, který po mistrovském titulu odešel do francouzského Auxerre.

Čtěte také

Zato Radek Slončík – hvězda Baníku 90. let, který měl za sebou angažmá ve Spartě i v zahraničí, byl vděčný, že se před mistrovskou sezonou do Baníku vrátil a tento zatím poslední klubový úspěch si také připsal, byť v roli dvanáctého či třináctého hráče. „Ten rok, co se tady dělo, když jsme byli mistři, ta mistrovská sezóna byla nádherná. Škoda, že takový další úspěch zatím není,“ říká Slončík.

Baník tehdy získal mistrovský titul po 23 letech. Na ten další bude čekat minimálně v tuto chvíli 19 let, ale vzpomínky na euforii ve městě jsou stále silné.

Spustit audio