100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

Vzpomínky trenérského dua Komňacký, Vrba na slavnou sezónu 2003/2004

Ještě jednou probereme poslední velký úspěch – zisk mistrovského titulu v sezoně 2003/2004. Tentokrát pohledem vzpomínek trenérského dua František Komňacký a Pavel Vrba.

„Je tady? Jestli je tady ten fešák Komňacký, co vypadá tak na pětatřicet, tak se za ním po tiskovce zastavím,“ říkal nedávno baníkovský trenér Pavel Vrba na adresu staršího kolegy Františka Komňackého. To sliboval ještě jako trenér Sparty, že se po utkání Baník–Sparta zastaví ve VIP zóně pozdravit svého osudového parťáka.

Pavel Vrba v Baníku po letech v mládežnických kategoriích totiž dělal asistenta u ligového týmu nejdříve Erichu Cviertnovi a pak Františku Komňackému. „Když si vzpomenu na ty sezóny, tak ty vzpomínky jsou – hlavně ta mistrovská sezóna byla úžasná a na to nejde zapomenout,“ naráží Pavel Vrba na největší úspěch baníkovské historie v posledních 40 letech.

František Komňacký už se trenéřině nevěnuje, ale nedávno se do Ostravy podíval a zavzpomínal na krásné okamžiky, které s Baníkem prožil. „I já jsem si to užil, protože některé ty kluky člověk vidí třeba po patnácti letech a je to příjemné. Podívali jsme se na Bazaly, kde se to taky výrazně změnilo. Je vidět, že nový majitel má zájem a prostředky na to, aby Baníku pomohl dostat se tam, kde bychom ho všichni chtěli vidět,“ říká.

Čtěte také

Komňacký stál nejen u toho, že se z Pavla Vrby stal v Baníku jeho asistent, ale poté ho doporučil i na Slovensko, kde Vrba začal svou velmi úspěšnou kariéru jako hlavní kouč. „Já si dokonce připisuji jako zásluhu, že jsem ho na to Slovensko přivedl. Pavel tam odvedl velmi dobrou práci a je dodneška samozřejmě nejlepší trenér desetiletí,“ chválí Komňacký Vrbu.

Vrba putoval přes Púchov a Žilinu a pak přišly mistrovské tituly a Liga mistrů v Plzni a post reprezentačního trenéra. Každopádně na roční angažmá v Baníku vedle Komňackého Vrba nemůže zapomenout. „Musím říct, že to byl jeden z mých nejúžasnějších zážitků a musím říct, že takovou atmosféru už jsem nikdy nezažil,“ vzpomíná Vrba.

Každopádně společné vzpomínky na mistrovskou sezonu, kdy od čtvrtka stály před Bazaly fronty fanoušků na lístky a vyprodávaly stadion zápas co zápas, zůstávají v paměti. „Tenkrát nám fanoušci strašně moc pomohli. A po tom pátém, šestém kole, kdy to najednou začalo být takové, jaké to bylo, tak na to se samozřejmě nedá zapomenout,“ mrazí Pavla Vrbu, který se v létě po 18 letech stal opět trenérem Baníku.

A třeba bude zase u nějakého velkého klubového úspěchu. Jeho bývalý kolega František Komňacký si myslí, že Baník má našlápnuto. „Přál bych mu, aby se dostal zase zpátky tam, kam se kdysi několikrát dostal. To znamená úplně nejvýš. Je to samozřejmě běh na delší trať, ale když jsem viděl to zázemí, které je tady vybudované, akademie, kvalitní trenéři už u mládeže, prostě že ten trend je v pořádku. Myslím si, že Baník určitě do té špičky patří,“ doplňuje František Komňacký před startem nového ročníku. Do něho vstoupí Baník proti Sigmě Olomouc.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.