100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

Byla to řehole, vzpomíná na své začátky v Baníku současný majitel klubu Václav Brabec

Vrátíme se o necelých sedm let nazpět, kdy Baník krachoval a byl na cestě do druhé ligy a možná i k zániku slavné značky. Tehdy Baník zachránil současný majitel Václav Brabec.

„Tomu předcházela taková historka, že mě poprosil můj známý, jestli bych nechtěl půjčit peníze Baníku, což mě zaujalo. Baníku jsem fandil. Zajímalo mě to i z toho důvodu, proč se Baník půjčit peníze zrovna po mně,“ vrací se majitel Baníku Václav Brabec do roku 2014, kdy přišel do bližšího kontaktu se slavným klubem.

Půjčkou vše začalo

„Takže jsem na to kývl a potkal jsem se s minulým majitelem. Domluvili jsme se, poskytl jsem půjčku Baníku a tím jsem se de facto dostal do kontaktu s majitelem, začal se s ním více bavit a on mi asi po půl roce nabídl partnerství v Baníku. To jsem odmítl, protože nemám rád jakoby nějaké partnerství s lidmi, s kterými se neznám deset let a víc,“ vysvětluje.

První nabídka na vstup do Baníku tedy nedopadla. Ale o dva roky později už Václav Brabec Baník i s obřími dluhy a na cestě do druhé ligy převzal a od té doby se začal slezský klub ozdravovat.

„V roce 2016 jsem vůbec netušil, do čeho jsem vlezl, co jsem si vzal na záda a čím si následující dva roky budu muset projít. Ale možná je to dobře, že jsem to netušil, protože kdybych jen náznakem tušil, do čeho jdu, tak bych to asi neudělal. Byla to řehole a je dobře, že jsem nevěděl, do čeho jdu,“ vzpomíná na těžké začátky.

Cesta ke stabilizaci

Baník byl při Brabcově příchodu vybrakovaný ve všech směrech. „Na to, jaké kondici ten Baník byl, když jsem do něj přišel, nejenom finanční, ale i personální, protože ta krize v tom Baníku netrvala pouze dva, tři roky před mým příchodem. Ta trvala minimálně 10 let, to tak bylo,“ připomíná Brabec, kterému se ale vcelku rychle podařilo získat důvěru veřejnosti i partnerů.

A tak po více než šesti letech může Václav Brabec hrdě říct: „Myslím si, že Baník je zastabilizovaný hráčsky, finančně, prostě personálně. Pořád je co zlepšovat, to asi nikdy neskončí.“

A tak nejaktuálnější dvě věci ke zlepšení jsou nasnadě. Za prvé je to sportovní posun a návrat Baníku do evropských pohárů. „Je to můj sen. Chci a věřím, že tomu tak bude. Je to náš cíl, aby byl Baník pravidelným účastníkem pohárů,“ říká.

Nový stadion?

Daleko složitější možná bude druhá věc a tou je výstavba nového stadionu. Ten ve Vítkovicích totiž mnozí fanoušci stále nepřijali za svůj.

„Se to ve mně mele. A poslední dobou – vlastně od zápasu se Celticem, který tady proběhl v rámci oslav 100 let Baníku, tak se to ještě zrychlilo. To je jediný stadion v rámci české ligy, který není fotbalový, ale má atletickou dráhu. A to si myslím, že je strašně škoda, protože každý ví, že my máme nejlepší fanoušky nebo jedny z nejlepších fanoušků a je mi jich strašně líto a mi taky, když přijde ten svátek, kdy je ten zápas a já sedím 30, možná 40 metrů od hrací plochy. A ti fanoušci, co jsou na déčku nebo na céčku, to znamená za těmi branami, ti to mají snad ještě víc a nevím, co oni můžou vidět, když se hraje na druhé polovině hřiště,“ říká Václav Brabec k hlavnímu problému vítkovického stadionu.

„Já o tom přemýšlím velmi intenzivně a budu minimálně po tu dobu, co budu zdráv a budu mít tu energii a elán Baníku pomáhat, pracovat na tom, aby Baník někdy hrál na svém fotbalovém stadionu,“ doplňuje klíčový muž baníkovské současnosti, majitel Václav Brabec.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.