100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

Největší osobností předválečné éry tehdejší SK Slezská byl Adolf „Lopík“ Pleva

Třetí díl našeho seriálu ke 100 letům Baníku Ostrava dnes věnujeme největší osobnosti předválečné éry SK Slezská. Bavili jsme se s vnukem fotbalisty, který odehrál v modrobílých barvách za 13 let neuvěřitelných 520 zápasů a dal v nich 305 gólů.

Pleva se vypracovává na nejlepšího střelce mužstva v klubu. Jeho stabilní výkony a vzorná fair play hra získávají mu obliby, kamkoliv Slezská přijede. Jeho typické procházení soupeřovými řadami nedovede nikdo napodobit.
Z kroniky, závěr 30. let

Tak jako měla fotbalová Sparta před druhou světovou válkou Karla „Káďu“ Peška, tak Baník Ostrava či přesněji řečeno tehdejší SK Slezská měla v 30. a 40. letech Adolfa „Lopíka“ Plevu. Zavzpomínali jsme na něj s jeho vnukem, Martinem Plevou.

„Můj děda hrál za Baník v letech 1932–1945 a patřil k velkým hráčům Baníku. Byl úspěšný střelec a přes 500 zápasů je kus historie klubu. Patřil mezi významné osobnosti i u fanoušků, těšil se oblibě. Jak babička vzpomínala, když chodil po té Slezské, rádi ho pozvali i na nějakého toho panáčka. Samozřejmě, že normálně pracoval jako horník, ten fotbal byl navíc,“ vypráví Martin Pleva.

S dědečkem se trochu minul, protože se narodil v roce 1980 a Adolf Pleva zemřel v roce 1981. „Rodiče vzpomínali, že když už pak byl v nemocnici, tak říkal – dobré, jeden Pleva se narodil, druhý může umřít. Tak jsme si takhle předali tu štafetu,“ říká Pleva, který v dětství trávil hodně času u babičky a o dědečkovi hodně slýchával.

Ve fotbalu už v rodině po Adolfu Plevovi nikdo další nepokračoval. „Můj taťka k fotbalu nějak nepřičichl. Měl rád spíše to zákulisí a atmosféru fotbalu, než aby ho přímo hrál. Já mám sport rád, fotbalu jsem se ale nevěnoval tolik, abych ho někde hrál, spíš jsem se věnoval basketu. Fotbalově jsme se od dob dědy neposunuli,“ dodává.

Sparta za Lopíka nabízela 400 tisíc

V dobových zápisech je, že Adolf „Lopík“ Pleva měl nabídku ze Sparty, možná i ze Slavie. Ale odolal a zůstal věrný Slezské. „Sparta ho lanařila jako dobrého střelce a útočníka. Říká se, že za něho chtěla dát tehdy 400 tisíc, což mi přijde jako hromada peněz na tu dobu. Ale nějak to prostě nedopadlo. Myslím, že tehdy byl fotbal jiný, byl svázaný i s tím, že člověk někde žil a pracoval,“ říká Pleva.

autoři: David Procházka , tif
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.