100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

První postup do nejvyšší soutěže a zrod fenoménu klubu ze Slezské

Vrátíme se o 85 let zpět. Právě tehdy po 15 letech existence v roce 1937 postoupil fotbalový klub ze Slezské Ostravy poprvé do nejvyšší soutěže.

„Roku 1934 se začal budovat poloprofesionální tým, i když měl stále amatérský status. Nakupovali se hráči především židovského původu, přišli první cizinci – víceméně Vídeňáci,“ říká k profesionalizaci tehdejší Slezské Roman Srkala, člen spolku Baník Baníku a amatérský historik zabývající se právě minulostí ostravského klubu.

„Začal se budovat velmi silný tým a roku 1935 už byly první náznaky, že by se tým mohl dostat mezi elitu z moravskoslezské soutěže. Podařilo se to až v roce 1937 v kvalifikaci, kdy jsme do posledního kola bojovali o samotný postup,“ vzpomíná Srkala na vítězství v Moravskoslezské fotbalové divizi a pak i v pětičlenném kvalifikačním turnaji.

Roman Srkala, člen spolku Baník Baníku a amatérský historik

Jen je třeba připomenout, že o postup mezi dvanáct prvoligových týmů usilovaly nejen české, moravské a slovenské týmy, ale také podkarpatské, tedy dnešní ukrajinské. Nakonec Slezská postoupila do nejvyšší soutěže s Pardubicemi.

Ještě před druhou světovou válkou zažila Slezská sestup i další postup do nejvyšší soutěže než se z ní stal stabilní prvoligový klub. „Jenomže bohužel další dvě sezony už tak úspěšné nebyly, Slezská se spíše pohybovala ve spodní části tabulky, až třetí sezónu prvoligovou soutěž opustila a vrátila se do Moravskoslezské fotbalové divize, kde bojovala až do roku 1943. Tam se opět Slezská dostala na vrchol – tehdy už se hodně přebudoval tým – a až do padesátého roku se udržela v první soutěži,“ pokračuje Srkala.

V Ostravě jsou hned tři kluby, které jsou o tři roky starší než Baník Ostrava. Konkrétně Slovan Ostrava, Vítkovice a Unie Hlubina. Ale Slezská byla prvním ostravským týmem, který postoupil mezi československou elitu.

Dnes je Baník Ostrava jedním z nejpopulárnějších klubů v Česku a brzy po svém vzniku si získal velkou oblibu a fanouškovskou základnu. „Pátrat v pramenech, proč zrovna na Slezské Ostravě se stal nejpopulárnější klub Ostravy, je taková malinká záhada. Ale klub měl takovou energii a takové fluidum... Jasná odpověď ale na to není, museli bychom poznat fanoušky z té doby,“ uzavírá k fenoménu Baníku Ostrava Roman Srkala.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.