100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

První postup do nejvyšší soutěže a zrod fenoménu klubu ze Slezské

Vrátíme se o 85 let zpět. Právě tehdy po 15 letech existence v roce 1937 postoupil fotbalový klub ze Slezské Ostravy poprvé do nejvyšší soutěže.

„Roku 1934 se začal budovat poloprofesionální tým, i když měl stále amatérský status. Nakupovali se hráči především židovského původu, přišli první cizinci – víceméně Vídeňáci,“ říká k profesionalizaci tehdejší Slezské Roman Srkala, člen spolku Baník Baníku a amatérský historik zabývající se právě minulostí ostravského klubu.

„Začal se budovat velmi silný tým a roku 1935 už byly první náznaky, že by se tým mohl dostat mezi elitu z moravskoslezské soutěže. Podařilo se to až v roce 1937 v kvalifikaci, kdy jsme do posledního kola bojovali o samotný postup,“ vzpomíná Srkala na vítězství v Moravskoslezské fotbalové divizi a pak i v pětičlenném kvalifikačním turnaji.

Roman Srkala, člen spolku Baník Baníku a amatérský historik

Jen je třeba připomenout, že o postup mezi dvanáct prvoligových týmů usilovaly nejen české, moravské a slovenské týmy, ale také podkarpatské, tedy dnešní ukrajinské. Nakonec Slezská postoupila do nejvyšší soutěže s Pardubicemi.

Ještě před druhou světovou válkou zažila Slezská sestup i další postup do nejvyšší soutěže než se z ní stal stabilní prvoligový klub. „Jenomže bohužel další dvě sezony už tak úspěšné nebyly, Slezská se spíše pohybovala ve spodní části tabulky, až třetí sezónu prvoligovou soutěž opustila a vrátila se do Moravskoslezské fotbalové divize, kde bojovala až do roku 1943. Tam se opět Slezská dostala na vrchol – tehdy už se hodně přebudoval tým – a až do padesátého roku se udržela v první soutěži,“ pokračuje Srkala.

V Ostravě jsou hned tři kluby, které jsou o tři roky starší než Baník Ostrava. Konkrétně Slovan Ostrava, Vítkovice a Unie Hlubina. Ale Slezská byla prvním ostravským týmem, který postoupil mezi československou elitu.

Dnes je Baník Ostrava jedním z nejpopulárnějších klubů v Česku a brzy po svém vzniku si získal velkou oblibu a fanouškovskou základnu. „Pátrat v pramenech, proč zrovna na Slezské Ostravě se stal nejpopulárnější klub Ostravy, je taková malinká záhada. Ale klub měl takovou energii a takové fluidum... Jasná odpověď ale na to není, museli bychom poznat fanoušky z té doby,“ uzavírá k fenoménu Baníku Ostrava Roman Srkala.

Spustit audio