100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii, slavných momentech a legendách fotbalového klubu

Nejvýznamnější zápas v historii klubu? V říjnu 1976 na Bazalech proti Bayernu Mnichov

Každý klub má největší úspěchy, nejlepší hráče, ale také památné zápasy. Či ten nejpamátnější. A v případě Baníku Ostrava to po zisku prvního mistrovského titulu v roce 1976 bylo 2. kolo tehdejšího Poháru mistrů proti Bayernu Mnichov.

„Nejdříve jsme jeli do toho Norska, tam to hodně bolelo, v Ostravě nás musel zachraňovat Rosťa Vojáček. A teď jsme čekali a každý měl nějaký tajný tip. A já říkám, to bude Bayern,“ vzpomíná Verner Lička.

Jen v prvním kole prohrál Baník v Norsku 1:2 a domácí vítězství 2:0 nad Stavangerem opravdu dvěma góly zařídil kapitán a stoper Rostislav Vojáček. Každopádně Ličkův tip na tehdejší nejlepší fotbalový klub z nejlepší fotbalové země vyšel.

Titul pro Rostislava Vojáčka

Bayern táhl fotbalové fanoušky na Ostravsku už před utkáním. „První, co bylo, byl předzápasový trénink na starých Bazalech. Bylo špatné počasí a atletická dráha, co tam byla, se proměnila v škvárové bahno. Ale to bránilo, aby se tam přišlo podívat tři tisíce lidí,“ vzpomíná Lička.

Kromě návštěvníků a diváků s obdivem koukali i samotní fotbalisté Baníku. „Oni trénovali, jako by měli vrchol týdne. My tenkrát v Česku před zápasem měli rozcvičku, nějaký sprintíček, standardky a bago. Ale oni měli samé sprinty a jeli úplně naplno,“ srovnává Lička.

Baník šel do prvního zápasu hodně oslabený, především o kapitána Vojáčka. „Samá smůla. Zranili se Knap, Vojáček, Radimec... Takže dostali šanci hráči, kteří toho moc nenahráli – jako Lorenc nebo Smetana,“ vypráví Lička.

Kapitán Rostislav Vojáček dodnes drží rekord Baníku v počtu odehraných ligových zápasů, zastavil se na číslovce 381, dalších 40 utkání přidal v evropských pohárech. Ale ten nejslavnější sledoval jako divák. „Měl jsem obrovské problémy s kotníky, to u stoperů bývá,“ vzpomíná Vojáček.

S Bayernem Mnichov se ostravský Baník utkal ještě v březnu 1981

Baník nakonec porazil 20. října 1976 před 31 tisíci diváky na Bazalech Bayern 2:1 a Verner Lička dal vítězný gól. „Bezkonkurenčně nejlepší zápas v historii. Nejde o to, že jsme ho vyhráli, ale že jsme byli konkurenceschopní Bayernu v nejsilnější sestavě. Mého tátu jsem viděl plakat jen jednou v životě a to bylo právě po tom utkání,“ doplňuje Verner Lička k pamětnému zápasu proti Bayernu Mnichov.

V odvetě Bayern ale ukázal svou sílu a vyhrál 5:0, i když téměř celý poločas Baník držel remízu.

Bayern nakonec čtvrtý titul v prestižní soutěži za sebou nepřidal. Už v dalším kole ve čtvrtfinále vypadl s Blochinovým Dynamem Kyjev. Ale domácí výhra nad Bayernem tehdy pro fanoušky Baníku byla něco podobného jako v písni Jarka Nohavici, když Baník poráží Barcelonu.

Spustit audio