Argument za bůra

19. květen 2004

Jen málokteré slovo se v těchto dnech skloňuje více než fotbal a fotbalové zákulisí. Od finančních transakcí v duchu Davida Copperfielda až po řádění ostravských fanoušků na opavském území. V záplavě informací dosud nebylo místo pro jeden nenápadný postřeh, který jsem zaznamenal během natáčení policejního zásahu. Je to postřeh o tom, jakou mají asi váhu názorové hodnoty takzvaných "hooligans".

Těžkooděnci přebíhali z jednoho místa na druhé, kolony policejních majáků lemovaly průvod drsných mladíků s baníkovskými šálami kolem krku. Byla sobota a po vyhraném zápase a nejedné bitce se perspektivní agresoři přesunovali k vlakovému nádraží. Ještě než nastoupili do vlastnoručně zdemolovaných vagónů, tedy do prostředí jim vlastnímu, čekal jsem na jeden z pravidelných živých vstupů do zpráv. Nešlo jinak a chvílemi jsem se bohužel ocital rameno vedle ramene s oněmi nevybouřenými nadějemi tuzemského sportu. Kromě toho, že jsem se o sobě, své rodině a svém městě dozvěděl spoustu nového a nepoznaného, čímž jsem pivem rozředěné duše ještě více rozparádil, padla zásadní otázka: "Máš brko?" (Myšleno jako cigaretu.) Napadlo mě něco vyzkoušet. Nabídl jsem tedy. A ještě než dokončil novou otázku, nabídl jsem i druhou. Zareagoval velmi poeticky: "Jsi dobry borec aj dyž si z tej Opavy."

Vedle někdejších poznámek o tom, kam si mám strčit svou tašku s mikrofonem, jsem se stal dočasným oblíbencem. Principiální argumenty, za které jsou ochotni demolovat stadión, šly stranou. Dvě cigarety za necelých pět korun změnily žebříček postojů. Chvilková rozkoš smetla se samozřejmým výrazem veškerou jejich "pravdu" zanechávající za sebou vyvrácené popelnice, střepy a zničené záhony rostlin.

Drobná úvaha mě vede k tomu, že policejní nasazení za více než milión korun s lehkostí přebíjí pětikorunová položka. Možná kdyby policie vykoupila jednu dvě trafiky, že by chuligáni dali pokoj. Než by jí rozbili výlohu a zmlátili trafikantku.

Nejenom že nejde u těchto fanoušků o sport, ale ono skutečně nejde ani o to, co řvou na celý svět. Ono jim doopravdy záleží pouze na otisku policejního pendreku za lícní kostí. To vážně nikdy nepochopím...

autor: mrk
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.