Až do korun stromů vás na Horečkách zavede stezka Beskydské nebe

10. červen 2016

Ve Frenštátě pod Radhoštěm vznikla nová naučná stezka nazvaná Beskydské nebe. Nabízí například zastavení u Bosého chodníčku, u Mařenčiny studánky anebo přímo v korunách stromů. Tříkilometrová trasa s osmi stanovišti vede z Areálu Jiřího Rašky územím malebných Horeček.

Beskydské nebe vás přiměje důkladněji se porozhlédnout po zdejší přírodě a zaposlouchat se do jejích zvuků. Zastavení přinášejí nejen zážitky z přírody, ale také poznání historie, osobností a lidových tradic kraje.

Naučná stezka startuje v Areálu Jiřího Rašky. Po zdolání 428 schodů podél skokanského můstku se dostanete k expozici Život v korunách stromů. Z 16 metrů vysoké dřevěné visuté lávky postavené v lese, tedy doslova nadosah ptačích obydlí, můžete pozorovat okolní život.

Hravou formou se seznámíte s ptačími hodinami a nejzajímavějšími druhy ptáků zdejších lesů. Stejně tak se dozvíte víc o stromech samotných. Jen o pár metrů dál si pak prohlédnete expozici Beskydské nebe, která je pojata jako zastřešení amfiteátru na Horečkách se siluetami letících dravců.

Bosý chodníček dopřeje masáž chodidel

Další zastavení se jmenuje Bosý chodníček. Tvoří ho souvislá vrstva nejrůznějších kamínků a připomíná časy našich prababiček, kdy cérky a ogaři chodili po horách bosky. Na něm si můžete dopřát zdraví prospěšnou akupresurní masáž chodidel. Kromě toho je od chodníčku výhled na zvoničku Strážkyni Beskyd a také na protější beskydské kopce.

Bosý chodníček se Zvoničkou na Horečkách v pozadí

Česká turistika se narodila v roce 1884 v Beskydech

Pustevny

Prvním českým turistickým spolkem v Čechách a na Moravě byla Pohorská jednota Radhošť. Spolek, který vznikl v roce 1884, byl velmi aktivní hlavně v oblasti beskydských Pusteven, kde stavěl útulny pro turisty.

Dále můžete pokračovat k Mařenčině studánce a k Památníku Břetislava Bartoše, českého malíře a frenštátského rodáka. Poslední zastavení na naučné stezce má název U řeky Lubiny, kolébky české turistiky. Právě tady vznikl v roce 1884 první turistický spolek v českých zemích – Pohorská jednota Radhošť.

Celá naučná stezka Beskydské nebe měří tři kilometry, částečně je i bezbariérová a speciálně v expozici Život v korunách stromů probíhají komentované prohlídky. Podrobnosti najdete na webových stránkách Turistického informačního centra ve Frenštátě pod Radhoštěm. Řadu zajímavostí se dovíte také v záznamu našeho magazínu (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘).

autor: čan
Spustit audio